Čec 122012
 

Jiná Astrid Lindgrenová

Mám před sebou tři knihy Astrid Lindgrenové. Ta nejstarší, Bratři Lví srdce, opotřebovaná jen velmi mírně, ač vydána v roce 1992, ty novější – Mio, můj Mio a Jižní louka zatím nečetl nikdo jiný než já. Všechny ti dětské knihy pojednávají o smrti, tedy  o utěšené krajině, o světě osídleném milými bytostmi, kam zamíří hrdina těchto knih po své smrti a po životě, který byl z lecjakých důvodů pro něho bezútěšný.

O „Bratrech“ a „Miovi“ jsem již psala, zde nebo na blogu rozvedená, již nevím a nepodařilo se mi ty texty dohledat… nemohu si tedy již konkrétněji připomenout děj knih.  Musela bych si je znovu přečíst, nejen jimi zalistovat, to v tomto případě nestačí. Nechci ty knihy devalvovat pouhým prolistováním.  Zůstal mi jen opar, pocit. Pocit zvláštní. Hořkosmutný a přece slavnostní a plný naděje pro děti z knihy, kterým je ubližováno, nemohou se bránit, jsou na tu úzkost a bolest samy.  Nebo mají na tom světě jiné trápení.

Jižní louka je v tom smyslu knihou nejtragičtější, nejotesanější až na kost.  Myslím hlavně na první povídku. Obsahuje povídky čtyři a celá kniha je jeden malý klenot zásluhou „secesních“ ilustrací Mariny Richterové, pracující bravurně  bravurně s barvou ( oranž na obalu, ilustrace černobílé střídají barevné, ty ovšem méně, prolínají protilehlými stránkami knihy). Spolu s ní vypravil výtvarně publikaci David Vlček.

Myslím, že všechny tři knihy stojí za přečtení. Váhám však komu je půjčit. Když je sám nikdo neobjeví… možná bych o nich mohla připravit besedu, nejen o nich ale o knihách Astrid Lindgrenové. Jednu besedu již mám, o jejím zajímavém životě. Ale tahle by byla jiná. O její velké  lásce k dětem, která prostupuje celou její tvorbou.

  2 Responses to “Smrt není zlá”

  1. Tak musím přiznat mezery, četla jsem jen „Bratry“, zkusím v místní knihovně i ty další.

  2. Evi, vyhledej je a zkus, cokoliv bych o těch knihách chtěla blíže napsat zní mi jako klišé.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 723 access attempts in the last 7 days.