Úno 132013

text do novin

Uběhlo více jak 20 let od „velké sametové revoluce“ a v Městské knihovně ve Skutči je to znát. Podstatné změny v souvislosti se zavedením automatizovaného systému usnadňují knihovnické služby a nikdo si dnes už nedovede představit, že bychom se vrátili zpět k ruční práci. Knihy jsou opatřeny čárovým kódem, knihovna má svoje webové stránky a svůj katalog knih díky němuž si můžete vybírat knihy z domova a také samozřejmě s knihovnou komunikovat. A nejen s tou naší. Můžeme nahlížet do všech knihoven na světě neboť knihovnický automatický systém ve spojení s internetem je dnes již běžným standardem každé dobré knihovny.

Kdo do knihovny chodí, ten tyto vymoženosti zná a považuje za samozřejmé. Na lepší se zvyká dobře a po starých časech se nestýská… Snad jen by mohlo chodit více čtenářů, ale s konkurencí- fenoménem jménem  INTERNET – se bojuje obtížně.

Ale k lepšímu se nezměnily pouze služby. Také nabídka knih je pestřejší a vybere si opravdu každý. Jen je potřeba rozlišovat a tak trochu i jít s dobou. Svět se nezastavil, ale někdy máme pocit, že jsme v zajetí  minulosti mnohem více než si myslíme.

Mluvíme o knížkách pro děti. Stále se vydávají, protože jsou žádány, ty tradiční a osvědčené, které pamatujeme my všichni co jsme byli školou povinní: Honzíkova cesta, Robinson Crusoe, Povídání o pejskovi a kočičce, Babička, Povídky malostranské, atd… Ano, jedná se stále o kvalitní četbu, na kterou jsme zvyklí.  Ale stejně jako divadlo a výtvarné umění jde s dobou a světem i vydávání nových knih. Jinak to nejde. Objevují se noví autoři a noví ilustrátoři.  Některá nakladatelství jako Meander a Baobab se na nové tváře literatury pro děti vysloveně zaměřují.

Paradoxně ale právě tyto krásné a mnohdy netradiční knihy nepoutají v knihovně pozornost a ocitají se v roli knih, které jsou mrtvé protože si je nikdo nepůjčuje. Zvyk je železná košile a stejně jako jsme ve svém životě svázáni řadou stereotypů, tak i knihy vybíráme podle toho co už známe a co jsme „někde“ viděli.

Co myslíte, není to škoda? V knihovně máme řadu krásných knih pro malé, větší čtenáře i ty „největší“ čtenáře, které se vám mohou zdát na první pohled možná trochu umělecké nebo netradiční na váš vkus. Zkuste překonat tu bariéru. Prohlédněte si je, prozkoumejte detaily a přečtěte. Začněte s tím a nebojte se. Ty knihy za to stojí.  Oblékáte se moderně a jdete s dobou??? Myslíte  moderně a nechcete být konvenční?? Pak vám nezbývá nic jiného než sáhnout i po krásných nových knihách a naučit se je vyhledávat třeba i z domova z našeho webového katalogu.

Zveme vás i vaše děti na nezávaznou návštěvu knihovny.  Stále ještě platí, že číst je zdravé a potřebné. A čtení krásných knih člověka obohacuje a také těší. Nezapomínejte na to. Čtení knih je mnohem „zdravější“ než pasivní konzumování televize. Tomu věřte.

Pomůžeme vám s výběrem a uděláme si na vás čas. Prostě přijďte.

Těšíme se na vás v Městské knihovně ve Skutči – Zdenka Škrochová