Lis 132012
 

TO SI PIŠTE

Na knihách Češi nešetří! Není to sice takový artikl jako oblečení, ale co není může být! Možnosti tu jsou!

Češi loni koupili knihy za sedm miliard korun, za výtisk průměrně zaplatili zhruba 240 korun. Vyplývá to ze Zprávy o českém knižním trhu 2011/2012 Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Podobná statistika je v ČR zveřejněna poprvé.

Počet v Česku vydaných titulů se loni snížil o necelých sedm procent na 16 000, uvedl svaz s odvoláním na čísla České národní bibliografie. „Je to zhruba o 2000 titulů méně než v roce 2008, kdy došlo k prvnímu zvýšení DPH na knihy,“ řekla tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marcela Turečková.

Podle nedávné studie Jiřího Trávníčka v roce 2010 Češi v průměru koupili pět knih a vydali za ně 1214 Kč. Oproti poslednímu průzkumu v roce 2007 je to pokles, před pěti lety si čtenáři pořídili v průměru 6,6 knihy ročně a zaplatili za ně o 89 Kč více.

550 obchodů

V České republice je přes 550 „kamenných“ knihkupectví se všeobecnou nabídkou a zhruba 50 specializovaných prodejen. Specifikem českého trhu je pak podle zprávy významná role hlavních knižních velkoobchodů (Euromedia Group, Kosmas, Pemic Books), které provozují vlastní maloobchodní sítě i internetová knihkupectví.

V roce 2011 vydalo alespoň jednu knihu zhruba 2500 subjektů, tedy o osm procent meziročně méně. Z toho pouze 235 nakladatelů vydalo více než deset titulů. Třemi největšími nakladatelskými subjekty v Česku jsou Albatros Media, Euromedia Group a Grada Publishing.

Nabídka českých e-knih je podle Turečkové stále v jednotkách tisíc titulů a vydává je pouze zhruba 150 nakladatelů. „V prvním pololetí roku 2012 přibylo nakladatelů, kteří své novinky vydávají zároveň v tištěné i elektronické formě, například Argo, Jota, Host, Moba či Kniha Zlín,“ dodala.

Na podporu propagace literatury a vydávání knih udělilo loni ministerstvo kultury granty v celkové výši zhruba 28,8 miliónu korun, tedy o 4,5 miliónu korun méně než v roce 2010. Kraje vyčlenily 8,7 miliónu Kč.

ČTK

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 94 access attempts in the last 7 days.