Kvě 012012
 

dočetla jsem

/files/dahlcarodejnice.jpgTahle kniha je trofejní, nevěděla jsem o ní, ač Dahlovky.. to je moje.  Zahlédla jsem ji na Oknech u kamarádky Vlaďky Neužilové a ona mi ji půjčila. Jedna ze šťastných náhod – ano, je to tak!  … V roce 1993 vydalo nakladatelství  JK, aha, tak proto mi ušla. V té době jsem měla ještě trochu jiné starosti.

Ač  typická jednohubka – čtivá kniha co se dá přečíst na jeden zásah, já jí věnovala  tentokrát  večery čtyři.  Důvod přesně stejný – momentálně také trochu jiné starosti.

V Dahlovkách hrají prim děti a autor jim fandí.  Zlé dospělé autor  sice nekompromisně ale jaksi vlídně nebo spíše samozřejmě vraždí a moc se s nimi nepáře. Škodíš? Tak už nebudeš! Dlužno říci, že stejný osud občas stihne i rozmazlené a protivné děcko, maně si vzpomínám na Karlíka a továrnu na čokoládu, ale to je v Dahlových příbězích pro děti skutečně výjimečné!

A další podobný případ, kdy bylo děcko po zásluze potrestáno,  jsem nalezla  v Čarodějnicích! Z názvu knihy nelze soudit jedná-li se o čarodějnici jednu či jich je víc, ale po přečtení knihy vám bude jasné že se myslí na celý houfec, hejno, na všechny čarodějnice na celém světě!

Kniha je velmi napínavá, tajemná, dobrodružná a drsná. Ale její drsnost není hrůzostrašná, ačkoli se v ní odehrávají  vinou skutečných čarodějnic velmi úděsné věci a hlavní hrdina knihy, který mimochodem na začátku knihy vypovídá jak  ve svých sedmi letech přišel  o oba rodiče, je v průběhu několika kapitol nenávratně proměněn v myš.  A nebyl v tom sám, stejně dopadl i malý nenasyta  Bruno Jenkins, který ale neměl takové štěstí na chápavé a empatické rodiče jako hlavní hrdina na svou babičku, která ho po smrti rodičů vychovává.

Babička, ač velmi stará, má pro svého vnuka proměněného v myš velké pochopení a jejich vztah je touto proměnou snad ještě více utužen.  Naštěstí  skupenství myši je pouhou slupkou,  ve které se skrývá nezměněný odvážný a milý chlapec s darem řeči i přemýšlení, který ze své proměny nedělá velkou vědu a nalézá v ní spíše výhodu, jak se ukáže.  Z babičky i vnuka se stávají velcí přátelé a spiklenci a ač jejich život nebude trvat věčně, těch několik společných let se rozhodnou věnovat velmi  záslužné a nebezpečné činnosti. Chystají se totiž vymýtit všechny odporné a hnusné čarodějnice na celém světě. Nějaké zkušenosti s touto prací již mají – ty anglické už totiž spolu proměnili v myši, a tak na poslední chvíli zmařili jejich plán vyhubit komplet všechny anglické spratky, pardon – děti.

Ač v tomto momentu rozhodnutí kniha končí, jsem si jista, že jejich boj s přesilou dopadne dobře a po všech čarodějnicích na světě bude veta. A protože od doby napsání románu uběhlo již takřka 30 let, věřím, že se tak skutečně stalo. – V hlavě mi ale vrtá jedna věc… nemohu v knize objevit jméno hlavního hrdiny. Jsem tak nemožná nebo tam skutečně uvedeno není??? Zdá se, že opravdu ne :)

  4 Responses to “Roald Dahl: Čarodějnice”

  1. Zajímavá knihaI z tvého popisu vypadá Čarodějnice velmi zajímavě.

  2. Děkuji, … a koukám další literární web :)

  3. Čarodějnice jsou pravděpodobně první hororová knížka pro děti, i když humorná. Opravdu tam jméno hlavního hrdiny není. Ani jeho babičky. Pasáže z dětství jsou autobiografické. Na jejich základě nakladatel inspiroval Dahla k sepsání vzpomínkové knihy, která vyšla rok poté. Boy:Tales of Childhood, 1984. U nás: Kluk. Příběhy z dětství, 2009.

    • Díky za návštěvu a doplnění. O té vzpomínkové knize nevím, ráda si ji přečtu. Jdu se na to podívat :) .

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 98 access attempts in the last 7 days.