Dub 272012

umělec pracující s tématem knihy, však nejen s tím tématem.

Martin Zet (born 1959) MODROR – fotografie převzata z autorova flicru http://www.flickr.com/photos/10076747@N08/791374167/in/photostream/

Český umělec – performer a pedagog  Martin Zet zvolil jako svoji instalaci pro sedmý ročník Berlínského bienále, které se započalo 27. března (trvá do 1. července), kontroverzní téma. Vyzval přes média německou veřejnost, aby všichni, kdo vlastní bestseller Thilo Sarrazina Německo páchá sebevraždu“ z roku 2010  ji poslali organizátorům výstavy Cílem je  shromáždit aspoň šedesát tisíc výtisků, což představuje asi 5 procent z celkového nákladu (kniha propaguje antipřistěhovalecké sklony). Knihy by měly být během výstavy zničeny, nebo recyklovány. Zatím není jisté, zda a jak se performance uskuteční, kurátor přehlídky polský umělec Artur Zmijewski je sice dostatečně radikální, ale Zetův zveřejněný umělecký záměr vyvolal rozruch u veřejnosti; některá média v umělecké performanci vidí příbuznost s nacistickým pálením knih.

web umělce MZ, životopis

některé z jeho knižních  instalací:

Přechod, moje knihovna, Prague Biennale 3, 2007

Totéž téma, ale jinde: 2006 – Přechod, Shadows of Humor, BWA Wroclaw, Polsko, 2006 (foto: Lukasz Giza)

Na téma kniha, literatura, knihovny a jazyk proběhla loni v Národní technické knihovně v Praze výstava pod názvem Librarianism, které se autor – Martin Zet  (narozen 11. září 1959 v Praze, vedoucí atelieru video na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně) jako nejstarší z vystavujících zúčastnil. Zmínku o jeho věku uvádím proto, že u umělce věk neznamená vůbec nic, má-li TO v krvi.