Dub 262012

Královská knihovna v Kodani

Toto je nová Královská knihovna v Kodani. Co jí říkáte?? Její součástí je i knihkupectví, kavárna, restaurace, archivy, několik výzkumných center, střešní terasa a Královská síň, která pojme na 600 lidí v případě nejrůznějších koncertů, performancí či konferencí.

Kodaňská knihovna je považována za Dánskou národní knihovnu a zároveň se stala největší na celém skandinávském poloostrově. Byla založena roku 1648 a jsou v ní uschovány velmi staré a cenné exempláře knih. V roce 1999 byla knihovna přesunuta do nové budovy, navržené týmem Schmidt, Hammer & Larsen a zlidověl pro ni název Černý diamant. Nachází v těsné blízkosti dánského parlamentu, městské radnice i jedné z hlavních kodaňských tříd – Bulváru Hanse Christiana Andersena.

Přezdívku získala snad proto, že svým zkosením připomíná krystal. Kombinace oceli, černého granitu a skla obaluje hmotu, která v tomto černém provedení působí na obdivovatele architektury tajemně a trochu nepřístupně, možná uzavřeně. Vejdete-li však do proskleného atria uprostřed sedmipodlažní budovy, které ji jako ostrým řezem rozděluje na dvě nestejné poloviny, rázem se vám vertikálně odhalí její útroby a budova se vám sama nabídne asi tak jako když se před vámi svlékne krásná  žena, -a  vše se vám zdá rázem velmi uchvacující, a přece přístupné-  i ta velkolepá architektura ve vás navodí pocit, že je tu stvořena pro vás a chce vám sloužit. Možná interpretace architektonického návrhu je i ta, že budova sama zvenčí připomíná knihu ještě zavřenou, lákající a tajemnou, vnitřek pak odhaluje její obsah – atrium knihu rozevírá a člověk ji svou přítomností oživuje – čte.

Dobrá práce hoši! A neodpustím si emotivní poznámku… vznikla by tahle krása, kdyby nám zůstaly  jen ty elektronické knihy? Zdá se poslední dobou, že to už nikdo tak horlivě neřeší a četla jsem v Lidovkách že dokonce v letošním roce vzniknou u nás i nové knižní domy; nemohu ale tu ucelenou informaci konkrétně dohledat a tím pádem dokázat. Elektronická kniha vplula na knižní trh, stala se zřejmě jeho samozřejmou součástí a tradiční papírové kniihy zatím jen tak nevypudí. Budou tu stále, obě společně, stejně jako knihovny. Něco se ale musí změnit. Nebo se tomu musí věnovat větší pozornost. Atraktivita a exkluzivita nabídky a to všechno okolo, co s užíváním knihy souvisí. Kniha musí do světa s „veškerou pompou“ jí přináležící a o to se musíme přičinit my všichni, kteří máme knihy tak rádi. A vzít to komplexně a spojit své síly.

Název: Det Kongelige Bibliotek
Autor: Schmidt-Hammer-Lassen (SHL), www.shl.dk