Dub 232012

no.. schválně..

Vy kolegové knihovníci možná váháte, co děláte nejraději, je tolik možností; pokud tedy pracujete na malé knihovně dostanete se ke všemu, že, ve velkých kolosech již jsou knihovnické práce specializovány, ano, tak si tipněte, co mám ráda já. Asi byste to neuhodli, je to práce, kterou konám pouze jednou za rok ale poté se jejími důsledky těším po celý rok.

Tou největší radostí je pro mne vybírání knih z nabídky projektu Česká knihovna.

Česká knihovna je projekt Ministerstva kultury podporující nákup nekomerčních titulů uměleckých děl české literatury, české ilustrované beletrie pro děti a mládež, děl literární vědy, kritiky a věd příbuzných pro veřejné profesionální a vybrané vysokoškolské knihovny a jeho naplnění má na starosti Moravská zemská knihovna v Brně.

Nabídka je vždy zajímavá a opravdu nekomerční. Někdy je problémem z ní vybrat, ať tak či tak (tím myslím, že bývají roky, které i v té nekomerci nabízejí knihy přístupné širšímu okruhu čtenářů, jindy převažují dokumenty, které u nás nemají čáku na čtenářský odbyt), ale vždy je radost se těmi neotřelými tituly probírat a vybírat co ano a co do rezervy a co ne.

Letos je nabídka velmi pěkná a také imaginárních peněz, co můžeme utratit je až dost, no dost není nikdy, ale buďte při zemi. Loni bylo hůře a také rezerva byla o mnoho skromnější (rezerva počítá na kusy – letos 15 – a využije se pouze v případě, že se podaří získat o to více peněz). Nakladatelům se totiž ty knihy platí. Ovšem cena takové knihy je okleštěna o obchodní marži, takže za určitou sumu lze nakoupit knih více než ve velkoobchodu a o mnoho více než přímým nákupem v knihkupectví.

Mám ráda nekomerční tituly a krásné knihy pro děti, proto miluji vybírat si ty knihy, na které nezbývá z běžného finančního fondu moc peněz, protože jádro našich čtenářů tvoří milovníci komerční četby. Ale čtenáři se musí tak trochu vychovávat i když třeba jen tím, že nekomerční kniha leží vrácená na pultě čekajíc na svého čtenáře.

Letos bylo z čeho vybírat. Přestože mým úkolem je zatrhnout knihy pro děti, udělám pro sebe i nástin knih pro dospělé. Kolegyně si stejně určí svoje favority, ale některé tituly přestože jsou pro dospělé si vyprosím. Většinou se dostanou do role náhradníka, ale když se zadaří, mám radost největší. Letos čekám netrpělivě na monografii Reynka, knihu o knižní typografii, do naší hlavní nabídky se dostalo i Fyzické básnictví od Váši a „Litera za literaturu faktu“: Jiří Knapík, Martin Franc a kol.: Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 (Academia) – to ale jmenuji jen opravdu několik málo favoritů nad kterými jsem přemítala, zda zaujmou i někoho jiného než mne. A řekla jsem si ANO. Nemám po ruce přehled, tak tituly knih necituji.

Zůstala jsem v práci o hodinu a půl déle, abych si to závěrečné sjednocování stanovisek užila a práci dokončila závěrečným přehledem. A je to, zítra už objednávka poběží do Brna. Díky za takové projekty; za ty, kdo takové knihy napíší, za jejich nakladatele a nakonec i čtenáře. V téhle republice zkrátka nejsou jen samé důležité osoby s tykadlama a úzce finančními zájmy osobního charakteru! I když to tak mediálně vypadá, protože do popředí se derou jen ti s tykadlama.