Dub 152012

1, 2, 3, 4!  start

Věhlasný architekt Pleskot navrhl nové knihkupectví OLIVA
Prvního března byl v parteru kláštera u Sv. Jiljí v Husově ulici na Starém Městě slavnostně otevřen nový prostor Knihkupectví Oliva. Těchto čtyřicet čtverečných metrů prodejny knih, s malou prodejní galerií dřevěných plastik a obrazů,  zaměřených na duchovní a filozofickou literaturu, je prvním krokem plánované obnovy celého areálu kláštera řádových bratrů dominikánů na nové pražské kulturní a vzdělávací centrum. Projekt vznikl v ateliéru jednoho z nejuznávanějších tuzemských architektů, Josefa Pleskota , a obnova celého areálu bude zahájena v příštím roce. Jejím cílem je vytvoření prostoru, který bude respektovat řeholní život dominikánů v klášteře, ale zároveň umožní aktivity, které otevřou klášter široké veřejnosti. V rušném centru Prahy tak vznikne zajímavé útočiště, kde budou moci Pražané i návštěvníci ze vzdálenějších míst najít zajímavé nové podněty a informace, setkat se a debatovat s inspirativními lidmi, či jen vydechnout v prostředí ticha a načerpat síly pro hektické všední dny.

Oskar pro Petra Síse
Výtvarník (a spisovatel)  Petr Sís získal na knižním veletrhu v italské Boloni za ilustrace dětských knížek Cenu Hanse Christiana Andersena. Cena udělovaná za celoživotní dílo je vnímána jako nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež.

Autorská kniha v Národní technické knihovně
V NTK probíhá do 5. května výstava ABOT – evropská autorská kniha. Záměrem projektu bylo nejen přiblížit tento specifický žánr širokému publiku, ale především sledovat jeho aktuální stav a případné proměny v éře digitálních médií. Prezentovaná výstava nabízí padesát děl, vybraných a oceněných mezinárodní porotou ve stejnojmenné soutěži, uspořádané vídeňským Muzeem užitého umění (MAK) ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Mezinárodním centrem grafického umění v Lublani. V soutěži otevřené pro autory evropských zemí a jejich práce z posledních dvou let bylo hodnoceno 925 děl z třiceti pěti evropských zemí. Nalezneme zde i naší Julii Kačerovskou.

Hynku!  Viléme!!  Jarmilo!!!
Na Brněnském Zelném trhu naleznete v Dietrichsteinském paláci ( sídlo to MZM – Moravského zemského muzea)  až do půlky září výstavu věnovanou Karlu Hynku Máchovi. Podle referencí to nebude žádná nuda, spíš naopak, to si pište a běžte to Brňáci omrknout. Rozhodně sem pak dejte vědět, jo? Díky.