Dub 112012
 

na den zimního slunovratu

2x opuštěné knihovny…

Pripjať … školní knihovna … 26. dubna 1986 došlo na Ukrajině ve městě Černobyl k jedné z největších nukleárních havárií v historii. Dnes jsou Černobyl a sousední Pripjať  „městy duchů“. Opuštěné budovy a veřejná prostranství chátrají a zarůstají. Lidem, kteří nevědí coby, je nabízena možnost vydat se těchto postapokalyptických končin s agenturním průvodcem.

Detroit… toto někdejší významné a bohaté industriální americké město se také stává městem duchů, ale samovolně a postupně. V roce 1930 bylo obyvatelstvo Detroitu z 92% bílé. V roce 2008 již běloši tvořili jen 10,5%. V Detroitu se pravděpodobně významně projevil fenomén známý jako bílý útěk – čím více černochů do města přicházelo, tím více se bílé obyvatelstvo stahovalo pryč. Ve městě žije téměř jedna třetina obyvatel pod hranicí chudoby a zločinnost je jednou z nejvyšších v USA. Spousta veřejných budov je opuštěna a chátrá. Jejich nedostatečné zabezpečení dává zelenou vandalům. Na dvou snímcích níže zdevastovaná veřejná knihovna Marka Twaina v Detroitu. Fotografie je obklopující nenesou bližší identifikaci, pouze jméno města Detroit a obecný údaj veřejná knihovna.

Není divu, že se zde nesídlí vrtošiví ale stále ještě laskaví knihovničtí skřítci, jako v našich knihovnách, ale území ovládli nekorektní knihovničtí ZOMBIE!

Je mi z těch obrázků množství knih, které nikdo nečte a nepotřebuje, ba naopak je někdo z krutého rozmaru ničí, nanic. Nebudou-li peníze na kulturu a kultura zlidoví až do těžkého bulváru, do řachandy pro všechny co nejsou dokonalí, nastane počátek takové apokalypsy u nás. Jsou knihy náročné tak, že ně „nestačím“ nebo jim umělecky nerozumím, ale myslím díky za ně. Pokud existují lidé, kteří na „to“ mají – je psát, ilustrovat, vydávat, propagovat a hlavně podporovat, je dobře. Doufejme, že bude také stále dost těch, kteří budou knihy chtít číst. Zvykli jsme si na ledacos a snad si oblíbíme i čtečky, ale co s tím postupně mizejícím fenoménem knihoven??? Knihovny se mění a musí se změnit. Jak přesně ještě nevíme, ale hlavní je neztratit glanc a dát o sobě vědět. Nezastavovat se a nerezignovat. Boj na kulturní frontě trvá!

 

 

 

  3 Responses to “Apokalypsa nečeká”

  1. zdá se, že už dávno probíhá…
    http://www.czechfreepress.cz…html

  2. Je to možný, zdá se to tak, ale je důležitý se ji pokusit alespoň zpomalit a nepodlehnout všemu co ji nahrává…

  3. Myslím, že to ještě není tak hrozný

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 723 access attempts in the last 7 days.