Bře 222012
 

Belgický kolektivní správce práv chce peníze od knihoven za čtení knih dětem

Kolektivní správci práv jsou prostě zlo, nenažraní, v řadě případů ovládaní několika jedinci nebo úzkou skupinou, která si z kolektivního správce udělala  dojnou krávu. A nenažranost těchto pochybných organizací začíná být už pověstná.

Belgický SABAM čerstvě zjistil, že by mohl vybírat peníze od veřejných knihoven, které předčítají dětem z knih. V Belgii některé knihovny dělají něco takového, s pomocí dobrovolníků a pro malé skupinky dětí. A podle představy tamního kolektivního správce práv by je podobná legrace přišla na 250 Euro ročně v podobě „poplatků“ právě SABAMu. Poplatku za to, že mohou nahlas číst.

Teď už jenom můžeme čekat, kdy se o aktivitách v Belgii dozví některý z českých kolektivních správců a napadne ho to samé.

Pozn. zuzi: Nenasytnost a nenažranost se rozrůstá a rozlejzá jako houby po dešti. Známe své pappenheimské… Ale tohle je zrůdnost, ze které se chce zvracet. I když v podvědomí mám pocit, zda se o této věci u nás již před časem nemluvilo…

Zdroj: Belgian rightsholders group wants to charge libraries for READING BOOKS TO KIDS

a http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?a=2017644

  4 Responses to “No, nazdar!”

  1. Vrací se doba, kdy se lidí museli se svou vírou schovávat před důvtipnými strážci pořádku. Stejně jako s biblí kralickou i my se budeme se svými přáteli předčítání a knihami schovávat do jeskyní, tajemných zákoutí a sklepení, kde si budeme společně užívat četby nahlas. Bude to velmi dobrodružné a stmelí nás to!

  2. [3] což mi přijde jako dost pasívní řešení, byť je na pohled romantické. Co vlastně mohou knihovníci dělat společně? Jakou mají sílu v obraně před tím, co je může ohrozit? Ptám se možná jen proto že tuto profesi neznám.

  3. Já mám takový ideální pocit a není to jen tak řečené do větru a ten pocit je snad i opodstatněný, že v naší branži neexistují žádní kmotři a šíbři, ale lidé slušní, charakterní, veselí a přitom bojovníci ukrutní za práva knih čtenářství a knihoven. Tím myslím některá konkrétní jména v Národní knihovně. Já vím, hajzl se najde všude, ale stejně… hodně věcí se podařilo a daří.. byl by to námět na delší text. O knihovnách a jejich lidech, o knihovnické práci, o neustálé snaze po pozitivní změně…

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.