Bře 182012
 

.. když pouhé dobrodružství nestačí

Ty tam jsou časy, kdy na jeden bestseller stačila jedna vražda, drahoušku. A třeba i jemný závan erotiky. Také v této knize, jejíž autoři jsou v naší knihovně doporučovány dobrým zákazníkům coby záruka kvalitní hrůzy, již jen pouhá ušmudlaná vražda nestačí. A s absencí sexu převládá tím více prvek hororu a hrůzy. A že vše rozplétá záhadný a vysoce kultivovaný detektiv, to si piště! Novodobý Sherlock Holmes! Bezchybný, všehoznalý, vybraně spirituální, s vybranými mravy, zvyky a standardy, vytříběně bydlící, se speciálními styky s těmi nejpodivuhodnějšími a nejzáhadnějšími vzdělanci a badateli tohoto světa, zkrátka monstrum!

Ano, postavu agenta FBI Pendergasta jsem si oblíbila ve „svém“ prvním románu této dvojice Zátiší s vránami ( kniha mně připomínala názvem náladu obrazu Havrani nad obilným polem). Netečný, strohý, záhadný, zdánlivě bezcitný, jeho skrytý osobní život ordinován pouze po kapkách. Tak to má být. Nedořečené a zamlčené vyvolává nejlépe fantazii čtenáře a jitří jeho smysly. Nečtu romány této kategorie, tak řečené thrillery, ale tento mne nadchnul. Od té doby jsem přečetla myslím ještě dva svazky dvojice autorů Preston a Child, ale už to nebylo ono..

Až nyní jsem se k nim vrátila, snažíc se přehlušit nějakým silným kalibrem myšlenky dotírající v souvislosti se svým momentálním životním stavem, ve kterém se necítím ve své kůži.

Román Hřbitovní tanec jsem začala číst s dobrou vůlí a pevně jsem až do samého konce věřila, že vše bude racionálně vysvětleno, a také snad bylo, kdybych ovšem nebyla záhy literárně uvláčena maximální koncentrací dvou zombie, objevujícími se pomalu na každé stránce, mrtvol, hrobů, amuletů voo-doo, hoo-doo a dalších kultů, posléze lokalitou Ville, strašidelným městským sídlem podivného společenství vyznávajícího zvířecí oběti, do té míry, že jsem s přibývajícími přečtenými stránkami už jisté partie z nudy přeskakovala. Permanentní děs přestal fungovat. V románu samozřejmě nechyběla záporná postava jménem Esteban, který svou „dokonalostí“ konkuroval samotnému nesmrtelnéhu agentu Pendergastovi a jejich závěrečný střet kdo s koho (s předem daným vítězem), dva ženské elementy vnášející pouze subtilní erotiku (a ve spojitosti s tajemným Pendergastem.. jak jinak) a Pendergastův nahrávač dr. Watson, pardon kriminalista D’Agosta. Toť vše. Pak už jen ty strašidelné voo-doo kulisy rafinovaně nebo důmyslně propojené zkušenými autory v jeden celek, a je to. Konec jsem přelétla v chvatu, skutečnost má pro mě silnější grády než tohle chmurné monstrózní dílko. Vhodné pro natočení tzv. béčkového hororu.

Hřbitovní tanec (Cemetery Dance)
Lincoln Child, Douglas Preston
překlad: Věroslava Ončáková
kategorie: Thrillery 
Vychází 23.5.2012, nakl. BB art
stran: 352

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 722 access attempts in the last 7 days.