Bře 132012

nic zvláštního, jen radost z knih…

Bibliokleptománie?

Tajemná scenérie kláštera Mont Sainte-Odile v Alsasku ve Francii,  usazeném vysoko v pohoří Vosges, s pozoruhodným kamenným opevněním, jakoby předznamenávala kulisy románu Umberta Eca Jméno růže. A nejsme tak daleko od pravdy!

V průběhu dvou let, 2000-2002, se ze zdejší knihovny záhadně ztratilo více než 1100 starých svazků a nepomohla ani následná výměna zámku ve dveřích knihovny a jejich zpevnění ocelovými pláty. Mniši se mohli právem mezi sebou dohadovat zda se nejedná o dílo samotného vychytralého ďábla! Nepomohlo zaříkání ani vymýtání, tajemnou hádanku vyřešila až nainstalovaná kamera v interiéru knihovny!

Zloději – později identifikovanému jako Stanislas Gosse, učiteli na technické škole ve Štrasburku a bývalému námořnímu důstojníkovi, se podařilo proniknout do kláštera Mont Saint-Odilie  a posléze do jeho knihovny opakovaně  a  za svůj průnik může děkovat své vášni pro historii. V archivu totiž  objevil starou mapu, ve které byla vyznačena tajná strmá chodba vedoucí z podkroví do skryté místnosti sousedící s knihovnou. Nevíme to zcela přesně, ale mohla ve středověku sloužit ke kradmému naslouchání rozhovorů mnichů.

plán kláštera, nejedná se o Gosseho archivní úlovek, tato je pouze ilustrační

Dostat se do podkroví bylo ovšem značně dobrodružné, protože Gosse musel v úvodu  horolezecky zdolávat kolmou zevní stěnu kláštěra. Proti tomu byl už samotný průnik do  knihovny pouhou  hračkou. Pootočerním růžice se otevřela zadní stěna jedné z pěti knihoven a šup – milovník starých tisků mohl nerušeně celé noci při světle svící bádat, jaké exempláře si tentokrát v kufrech odnese domů.

interiér knihovny v Mont Sainte-Odile

Pachatel byl následně na své poslední výpravě přistižen a u soudu se později obhajoval emotivním sdělením, že hořel tak silně vášní pro staré knihy, že nedbal ani hlasu svého svědomí a zcela sobecky mu těch mrtvých zaprášených a holubím trusem znečištěných knih bylo tak líto, že se rozhodl osvobodit je z jejich vězení. Doma pak dokonce některé knihy opravoval a klášterní exlibris opatrně nahradil svou značkou.

Gosse zaplatil pokutu 17 000 EU a konal veřejně prospěšné práce ve svém oblíbeném kláštěře, kam měl později do knihovny  povoleno vstupovat pouze těmi správnými dveřmi. Jeho trest byl podmínečný, do vězení nemusel.