Úno 282012

jsou zdravé a chutné!

Nedávno tomu jsem učinila rozhodnutí, že před spaním si nebudu lámat hlavu s filosofickými spisy a dalším čtivem náročným na bednu. Od té doby volím pro tyhle chvíle domácího štěstí těsně před usnutím, kdy jsem sama a nejsou očekávány žádné mimořádné katastrofy, knihy – jednohubky. Nejsou komplikované, dlouhé, a jejich předností jsou současné ilustrace a vtipný nebo nápaditý text rozvíjející moji obrazotvornost. Jsou to obvykle dětské knihy z nakladatelství Meander, Baobab nebo cokoli jiného jevícího znaky podobné těm výše vyjmenovaným. Dva večery po sobě jsem zdolala jednohubky dvě, obě od mého oblíbeného spisovatele Roalda Dahla. Já vím, nás dospělé nemá vůbec rád a nešetří nás. Nejenže se nám vysmívá, mučí nás, ale také nás obvykle posílá do věčných lovišť, v případě knihy Jakub a obří broskev dokonce hned po přečtení prvních stran nechá dvě dámy odejít ze světa strašlivou smrtí. Rozplácne je obří broskev, v které si trůní jejich synovec Jakub s několika dalšími podivnými kumpány. Smrt v jeho knížkách neznamená vůbec nic. Křup lup a jedeme dál… Ta druhá jednohubka se jmenuje Prevítovi a jakoby té předchozí z oka vypadla. Jenže tady místo dvou tet zemrou protivní manželé Prevítovi a ne na začátku, ale až pěkně na konci knihy. Takže happyend, vážení. A jak opustí tento svět vám prozrazovat nebudu. To už si přečtěte sami.

Obě knihy vydal Knižní klub a černobílými obrázky text doprovodil Dalhlův dvorní ilustrátor Quentin Blake. A že ty ilustrace jsou hodně drsný, to si piště! zuzi

Záběry z pracovny Roalda Dahla, muže který se s ničím nepárá – a zde odkaz na jeho web, tedy web jeho muzea

A na čítárnách.cz naleznete text, který vás jistě zaujme a přiblíží vám tohoto spisovatele:  nepřítele dospělých, co nadržoval dětem!

A mimochodem, poznáte tuto postavičku z jeho knížky? Ilustrace samozřejmě od Quentina Blake.

4 Responses to “Jednohubky od Roalda Dahla”

1. off topictady píšou, že: http://www.lupa.cz…dsedovi-vlady/
    kecá lupa, nebo nekecá?

2. Dívala jsem se na to. Přiznám se, že v současné době se furt něco děje, myslím mediálně a oborově a mě tak pohlcuje práce, že nemám na všechno čas. QA rozplétání kaus jde už vůbec mimo mě. Slyšela jsem o tom, vím, ale přesnými čísli nemohu sloužit. Domnívám se, že je to pravda. Městské knihovny a další s širší působností si internet do knihoven platí, obecní používají tento systém jak je psáno v textu. Kolik je malých obcí s knihovnou z hlavy nevím, ale určitě by si SKIP nevycucal informace z prstu. Je uzákoněno, že měla být provedena internetizace všech knihoven, kvůli rovnému přístupu k informacím, bylo to spojeno právě s možností bezplatného internetu… Ta informace je určitě pravdivá, existuje evidence, ale nemám nyní čas po tom pídit. Musím do práce :)

3. Postavička z knížkyTa postavička je ze skvělé Dahlovy knížky Matylda.Výborný byl i film, který režíroval a zároveň si v něm i zahrál Danny DeVito.

4. Ano, mám Dahlovcům je to jasné na první pohled! Dík.