Úno 212012

neobvyklý soukromý prostor pro studium i setkávání s přáteli

V přebydleném Japonsku se našlo kousek místa a vyrostla zde nenápadná škatule pro malé království knih. Obyčejný a trochu nevzhledný exteriér typu a barvy větší kůlny. Fasáda je ozvláštněná nepravidelným umístěním oken a svědčí jí to.

Ten detail je fantastický, i když… východisko z nouze. Pojďme dovnitř.

Otevřená předsíň a první islámská mozaika u vstupu

Jen se dívejte… a zapomeňte na starosti..

pravá krása tkví v jednoduchosti

Tento soukromý studijní prostor unikátní konstrukce nalézající se v prefektuře Osaka slouží mladému historikovi islamistovi, vlastnícímu rozsáhlou sbírku knih, které chtěl mít pro své pohodlí a potěšení maximálně přehledně vystaveny na odiv, nejen pro potřeby badatelské. Rád se tu setkává i se svými přáteli.

Interiér navozuje v návštěvníkovi svou zdánlivou funkční střídmostí, jednoduchým však rafinovaným řešením prostoru kterému dominuje kubistická kupole, použitým přírodním materiálem a barevně oživen kaligrafickými detaily spolu s orientálními koberci – připomínkami to islámské kultury, okamžitý pocit velkolepé harmonie a duchovní vznešenosti.  Ale současně se zde uživatel cítí velmi příjemně, nezahlcen kupodivu množstvím knih – interiér je dostatečně vzdušný, intimní a díky přírodnímu materiálu i přirozeně proteplený.

V tomto vznešeném místě nemohou člověka napadat žádné nesmysly ani špatnosti a majitel a jeho přátelé – pro jejichž vzájemné kontakty je tento prostor otevřen – se tak mohou vzájemně oblažovat svou vlídnou pozorností a ušlechtilostí.

Toto místo není stvořeno pro zločin, ale pro potěchu a občerstvení ducha.

Design: Kazuya Morita Architecture Studio / Kazuya Morita, Issei Kawashima

zdroj