Úno 142012

zdravověda dříve a nyní

Na svatého Valentýna se podíváme na zdravotnickou osvětu. Dovolte dva příklady z naší knihovny. Některé knihy jsou tak krásné, že z piety je nevyřadím, přestože dětem by byly pro smích – pokud by je vůbec vzaly do ruky a zalistovaly jimi. Uvedená kniha, kterou ilustroval Ondřej Sekora, vyšla v SNDK v roce 1958 v nákladu 20000 výtisků. Kniha je velmi naučná a současně rozpustilá, tak nějak komsomolsky a současně ferdovsky (to je tím ilustrátorem; – nepleťte si s freudovsky)… Hledala jsem, jak si autor Jiří Štefl poradí s choulostivým tématem a našla. Zvědavé děcko se zeptalo a pan učitel je odkázal vlídně ale přesto rozhodně do patřičných mezí. Zkrátka na tyhle věci máš Frantíku ještě čas. Obrázky jdou rozkliknout a můžete si počíst, jak se autor popral s všelijakými věcmi, o kterých se zkrátka mluvit nebude a basta.

V protiváze stojí figurka zvaná Titeuf. Kniha Titeufova sexuální výchova byla přeložena z francouzského originálu (Helene Bruller a ZEP), vydaná v roce 2010 v MF a s ničím se nemaže. A jsou tu i názorné pomůcky. Nebo jak bych to řekla. Zkrátka průstrky.  Je to na mne, starou struktůru, poněkud drsné, ale tak nějak ze života; co dodat, udělejte si obrázek sami. Kniha je určena dětem od 9 let. Pořádám-li besedy, děti v tomhle věku ještě věří na knihovnického skřítka… nebo už ne???

Ať žije romantika sv. Valentýna…