Led 212012
 

v jednom prérijním domě

V tomto domě architektonicky i řemeslně dokonale stylově zvládnutém a zpracovaném se nachází i neobvyklá knihovna jejíž součástí je soška inspirovaná knihou Selmy Lagerlöfové: Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem.

Dům ve stylu organické architektury (architektonicky šetrná ke svému okolí, přirozeně navazující na krajinu a místo a současně vyhovující potřebám člověka) se nachází na Lake Place 2328 v Minneapolis a je v majetku Minneapolis Institute of Arts.  Byl částečně obnoven a stal se muzeem  – příkladem moderní architektury. Patří k ikonám stylu tzv.prérijního domu (představitelem nebo spíš vynálezcem prérijního domu je světový architekt Frank Lloyd Wright).

Dům Purcell-Cutts House navrhl architekt William Purcell  v  roce 1913  ve spolupráci s Georgem Elmslie, pro sebe a svou rodinu.

Takzvaný Prérijní dům se odvolává na přírodu a je inspirován japonským uměním. Přestože je pokaždé jiný – objevuje se snaha po originálním řešení zákazníkovi na míru, spojuje tyto domy přirozenost, jednoduchost, klid,  dokonalé  řemeslné zpracování a jejich nejvýraznějším poznávacím znakem je horizontalita, nízké přečnívající střechy, v půdoryse a hmotě  zrušení krabice a více světla okny ze tří stran. Ano, svou velkou roli hraje světlo, zejména ranní a večerní, ale také stín vržený přesahující střechou na terasu v terénu případně v patře, která nesmí chybět. Tolik ve zkratce.

Dokonalé řemeslné zpracování, dostatek světla, přesahy stěn, splynutí s přírodou…

Koupelna.. tak trochu secesní okna ve spojení s jistou elegantní jednoduchostí, jak příjemné rozrušení jednoty

Není nutné předchozí „zásady“ opakovat…

Místo pro literární sklony manželky. jak příjemné. Jednoduchost a střízlivost se snoubí s elegantním secesním detailem na skle okna ve výhledu do zahrady. Horizontalita okna … a jemný orientální ornament neobvyklé židle tuto ušlechtilou harmonii rozmanitosti dotváří. Fotografie znázorňuje paní Purcellovou sedící na této křehce působící židli s trojúhelníkovým opěradlem.

Pohled do přízemí domu. Na výběžku knihovny vidíte sošku Nilse Holgerssona a jeho dopravního prostředku z říše ptáků… je to krocan domácí, podle knihy, ale zatím jsem jen na začátku… ale přistupme blíž

Tuto fantastní sošku navrhl Richard Bock, inspirován knihou Selmy Lagerlöfové Podivuhodná cesta Nilsa Holgerssona Švédskem.

Skleněná dvířka knihovny korespondují s ornamentálním řešením oken

detail posuvného osvětlení

Schodiště do patra a oranžový akcent svítidel v nestejné výši rušící zdánlivou „nudu“ těchto komunikačních prostor

Ilustrace z knihy, kterou právě čtu, jistě uhodnete jakou…

katalogizační lístek knihy:


Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem / Selma Lagerlöf ; [il. Pavel Šimon ; z Švéd. orig. přel. Dagmar Pallasová]. — 2. vyd. — Praha : Státní nakladatelství dětské knihy, 1967. — 438 s.
— Cestopisná pohádka o chlapci, který proměněn ve skřítka procestoval s divokými husami celé Švédsko, zažil mnohá dobrodružství, ale především poznal svou vlast, její krásy a život lidu na počátku našeho století.
36.00 Kč

pohádkycestováníŠvédskoznáte z TVskřítkové (bytosti pohádkové)

 

 

  3 Responses to “Knihovna inspirovaná literaturou”

  1. Pěkné, ale pod "prérijním domem" si představuji něco jiného – roubenku s velkou verandou a barem, tedy tyčí na přivazování koní…

  2. I ty Rowdy jsi v zajetí svých bludů? :) . Ach jo, roubenka… každej chce roubenku jsou těch falešnejch roubenek plné vesnice… přesně jako pan mlynář na "Samotě u lesa" :)

  3. Já ji nechci, já si ji představuji :-)

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 723 access attempts in the last 7 days.