Led 192012
 

Svěrák servírovaný po špetkách

Je-li něčeho hodně, přestože chutného a výživného, časem se i ta prospěšná strava přejí. Alespoň mně. Z konkrétních případů však usuzuji, že existují strávníci, kteří převedení na rozmanitější odmítají a celý život se jednostranně krmí historickými milostnými romány nebo sešity detektivek nověji thrillery nebo historickými detektivními romány od Vondrušky. To vše kolem dokola až do smrti.

Ale já mám ráda stravu pestrou. Nelíbil se mi tuze film Vratné láhve. V té době mi nějak laskavý humor šel „nahoru“, a tak jsem si na tom filmu nepošmákla. Ani na jiných kusech podobného ražení. Dávno již tomu, kdy jsem vzala do ruky knihu vyznačující se laskavým humorem. Až předevčírem…  kolegyně knihu Nové povídky Zdeňka Svěráka právě dočetla, a vychvalujíc jí, navnadila mě. Objevila jsem jí volnou na pultě a šup! už byla moje. Zdolala jsem ji za dva večery.

Čte se hezky. Překvapila mne v té milé a přívětivé závěji přítomnost erotiky, pan autor od doby Vratných láhví přitvrdil, však zůstává slušným – vulgárnosti zde nenajdete. Přesto mne rozesmálo sloveso vypíčit se a ahodou okolností v povídce Vlak , ta  se mi líbila nejvíce, zápletka s ptákem – tedy s nabídkou velkého ptáka. – Pokud se nemýlím, v každé povídce se nějaká ta erotická nota objeví a tvoří nenápadně její páteř. Skoro se zdá, že je to opravdu jak pan autor sděluje: jádro příběhu najde na cestě a obalí ho dávno snědenou dužinou a šťávou.

Všichni to víme. Pan Svěrák dovede umně namíchat opravdu milý a hluboce lidský koktejl, přiostřený špetkou té erotiky a nikdy není nevkusný. Mnozí mohou postrádat větší vzrůšo, ale o to nejde. Je to prostě tak, jak to je, a za bojem o život a sexem musíme jít holt jinam. Kde tak na té jemnosti nesejde.

Nejvíce mne potěšila povídka Ve vlaku  a Betlémské světlo – pozor v té je erotika v mezích zákona zcela nepřítomna; a tak trochu více vykonstruované mi přišly povídky dvě – Lázně Mokřady a Dvojí vidění. Ale to jsou jen osobní drobnosti. Úroveň všech Nových povídek je konstantní a velmi dobrá. Čas v nich plyne pomaleji, nikam se nespěchá a možná i zdánlivě nic neděje. Výborná četba pro chvíle pohody a před spaním, kdy se potřebujeme spíše než vzrušit – uklidnit.

Styl Zdeňka Svěráka svou umností a dosahem připomíná Otu Pavla, jen se mi zdá, že je ještě pomalejší… zuzi

  2 Responses to “Vlídný humor potěší”

  1. Smysl pro humornení každému dán, ale vždy ve světě zjišťuju, že my Češi ho dost máme i ten laskavý, i ten černý. Ale už i u nás začíná být humor vzácný, nahradily je všude samé fotomontáže nebo právě zahraniční věci… Velikáni zemřeli či zestárli… Pravých českých stránek původního humoru třeba i kresleného je pár na netu, co já vím tak klasik Renčín: http://www.rencin.cz, v modernějším pojetí Dwořák http://www.oldrichdworak.cz

  2. Evko, svět se mění, a staromilci stárnou. Seriózního a charakterního humoristu abys hledal špendlíkem v kupce sena! :) . Každej si hnedle něčím vypomáhá. Tu vulgárností, tu ženskými ňadry, tu svými excesy. Ještě že máme toho Svěráka a Ebena! Znám i jiné, ale jmenuji jen ty co jsou hodně vidět.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 128 access attempts in the last 7 days.