Pro 282011
 

nový pokus o novoročenku a co jsem včera četla a prohlížela

Protože moje pochmurná novoročenka vzbudila negativní ohlas, rozhodla jsem se zabodovat s jinou, optimisticky laděnou, rozhýbanou a veselých barev. Ani ta se však některým permanentním nespokojencům nezamlouvala, ale ti ať si trhnou nohou. A basta. Již žádné ústupky!

Včera jsem přečetla v jednom tahu celý pěkně tlustý komiks Lucie Lomové Divoši. Již jsem o něm psala zde - vyhrál totiž cenu MURIEL za nejlepší komiks roku.

Je perfektní, a jsem ráda, že byl oceněn tradiční komiks vysoké kvality s českým námětem vycházejícím ze skutečných příhod cestovatele A. V. Friče a jeho indiánského přítele Čerwuiše, jehož si v roce 1903 přivezl s sebou z Paraguaye do vlasti. A navždy mu tak změnil jeho další život. – Nikdo se tam nepitvoří, děj je dokonale zhuštěn a celek vykazuje všechny atributy kvalitního komiksu. Je fajn, že v tomto „oboru“, který je spíš doménou mužů, vynikla Lucie Lomová a dokonce ani není z nejmladších – narodila se v roce 1964. Ovšem komiksu se věnuje už od počátku 90. let, kdy jsem ji poznala v komiksovém seriálu pro děti ze Čtyřlístku – Anča a Pepík, jsou to myši. Je vidět, že LL se s touto literární formou dokonale porovnala. Ale nemyslete… komiks, který jsem přečetla za večer ona vytvářela 3 roky. To co se zdá samozřejmé a hladké je tedy vykoupeno léty tvrdé práce. Tím myslím, že nakreslit tak skvělý komiks není jen tak. Základem je nosný příběh a pak ho ještě převést do komiksové řeči… aby to neskřípalo, figury měly stejné rysy, střídání detailů a celků, škarpa … apod…

No, určitě si zajděte do své knihovny a přečtěte si ho. Je skvělý, vyšel i ve Francii; a směle se může rovnat Hergému a jeho Tin Tinovi. Nekecám, ba mně se zdá ještě lepší!

  5 Responses to “Vánoční dárek počtvrté”

 1. mimochodem, existuje občanské sdružení Checomacoco, které má s odkazem A. V. Friče blízkou souvislost.
  http://www.checomacoco.cz

 2. TS,dík za doplnění, Lucie Lomová s nimi spolupracovala, v komiksu je rozsáhlý doplňující doslov s fotografiemi Yvonny Fričové. Ta komiksová kniha člověka rozechvívá…

 3. Zuzi, tohle asi nedocením. Nevidím mezi těmi novoročenkami valný rozdíl, co se nálady týče. :-) ))
  Mimochodem: Tin Tin – na Štědrý den jsme v kině shlédli Spielbergův film a moc se nám všem líbil. Pejsek je jeho obdivovatel, tak mu Jéžišek navíc nadělil jeden Tintinovský komiks i knihu podle filmu.

 4. Evi,tahle je ta pochmurná:
  http://img5.rajce.idnes.cz…ie.jpg
  snad ten drobný rozdíl vnitřně cítíš… :) , novoročenka se má tvořit, když je člověk dobře naladěn a né když by nejraději byl vystřelen do vesmíru bez nároku na návrat :)
  Já mám TT také ráda, ale filmu se bojím, že budu zklamaná, že není tak plochý jak na papíře.. Pejsek by mohl jít za TinTina na karneval, jestli ještě letos není rozhodnutý :) .

 5. Zuzi, to je báječný tip, sice jsem už letos chtěla ty karnevaly trochu omezit. Ale tohle by se určitě ujalo. Po filmu jsme si dokonce na Tin Tina hráli, Pejsek-Tin Tin, Kočička – Filuta a na mne zbyl Haddock.
  PF – A právě ta dle tebe pochmurná mne oslovila, taková realistická. Ta druhá je prostě "knihovnická" a větvoví těch stromů působí na mne strašidelně.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.