Pro 192011
 

zahájila bilanční sérii literárních cen v ČR

Už je to tady, chce se mi křičet a mávat klíči, ale tentokrát jsem nějak mimo mísu. Kdyby se MNE někdo zeptal: A co ty?, volila bych nejspíš nějakou krásnou dětskou knihu, třeba výbor veršů z díla Františka Hrubína Od jara do jara – knihu, která vyšla letos v květnu a ilustroval ji svými skvostnými linoryty Matěj Forman, ano ten skvělý „cirkusák“ z Jičína! Listuji-li jí, mám chuť volat: Návrat Jiřího Trnky!!!! Ne epigon, ale poezie „kresby“, její vyznění! Každoročně tak nějak na výsledky té ankety netrpělivě čekám a pak se vrhám skokem střemhlavým na vyjádření respondentů vesměs z kulturních kruhů; letos mě to však nějak nebere. Vždyť jsem nepřečetla skoro nic, co by stálo za zmínku, myslím z knih určeným dospělým, a jak se tak dívám, ani bych ty vítězné tituly, jen tak pro radost dobrovolně nepřečetla. Zdá se to být vše čtivem náročným. Na čas a určitě i na bednu.

Malou radost vám udělám a opíšu alespoň žebříček. Jak kdo hlasoval, a to považuji spolu s krátkým zdůvodněním za nejzajímavější, si naklikněte v odkazu níže. Vše ale stejně nenaleznete, virtuální Lidovky jsou částečně zpoplatněny. Loni byl vítěz jednoznačný – Balabán – mimochodem mám jeho povídky čím dál raději, je to poctivec a považuju si ho, věřím mu, a jeho zkrachovanci jsou mi důvěrně blízcí – a ještě jednou mimochodem -

Česká televize uvede koncem prosince dokument o spisovateli Janu Balabánovi (zemřel loni v dubnu, připomínám). Na produkci se podílel Čestmír Kopecký. Režijně pořad nazvaný Jan Balabán, záznamy z let 1998 až 2010 připravila Petra Všelichová. – Chtěl bych, aby osobnost Jana Balabána byla zaznamenána nejen ve vzpomínkách jeho přátel a kolegů. Proto vznikl film, který je složen čistě z toho, co a jak řekl,“ uvedl Čestmír Kopecký.  – Dokument bude mít premiéru na veřejné projekci v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia 20. prosince. Do vysílání jej zařadí i Česká televize. Na televizní obrazovky ostravský autor vstoupí na programu ČT2 29. prosince v 21.30.

Letošní hlasování Kniha roku 2011 (ze 400 oslovených osobností se ozvalo se svým tipem cca polovina)

1. (11 hlasů)  Pražský hřbitov / Umberto Eco (Argo)  Přeložil Jiří Pelán

2. ( 10 hlasů)  2. Dílo / William Shakespeare (Academia)   Přeložil Martin Hilský

3.  (9 hlasů) Torst. Dvacet let nakladatelství / Josef Chuchma, Viktor Stoilov, Jan Šulc (Torst)

4.  (7 hlasů)  Křik koruny svatováclavské / Ladislav Jehlička (Torst)

5.-6.  (6 hlasů)  Bledý oheň / Vladimír Nabokov (Paseka, překlad Pavel Dominik a Jiří Pelán)

Errata. Prozkoumaný život / George Steiner ( Host, překlad Lucie Chlumská a Ondřej Hanus)

7. – 14. (5 hlasů)  Korespondence II, I tento list považujte za neúplný / Jakub Deml  (Dauphin, editorka Šárka Kořínková)

Pasáž / Sylva Fischerová (Fra)

Beneš jako Rakušan / Jiří Gruša ( Barrister & Principal )

České okamžiky / Pavel Kosatík (Torst)

Poslední básně / Czeslaw Milosz (Triáda, překlad Josef Mlejnek)

Václav Havel – Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století  / Martin C. Putna (Knihovna Václava Havla)

Sentimentální cesta / Viktor Šklovskij  (Dauphin, překlad Petr Šimák)

Bankrot / Viktor Šlajchrt (Revolver Revue)

  One Response to “Kniha roku 2011 v Lidovkách”

  1. [...] Michal Cihlář (Tučňák Kvik),  Jana Kvapilová (Anděl v kulichu), Matěj Forman (Od jara do jara) [...]

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.