Pro 142011
 

a projekt   KNIŽNÍ DÁLNICE

V Týdeníku rozhlas č. 49/2011 jsem si se zájmem přečetla rozsáhlý rozhovor s Martinem Vopěnkou, spisovatelem více než majitelem nakladatelství Práh. (Část uvedeného rozhovoru zde)

Rozhovory… to je dnes mediální mor a každý časopis, noviny a jejich přílohy svým způsobem parazitují na „celebritách“ a opačně, je to vzájemná vazba. Je jasné, když se objeví něco nového, čemu je třeba dát slovo (kapela vydá desku, premiéra českého filmu apod), je tomu slovo dáno všude, kde to jen jde. A ty řeči o ničem se opakují a opakují, než se vynoří z vln zase něco nového. To staré a zasmrádlé zapluje zpět pod hladinu a čeká se na další podnět. Dobrým příkladem je nedávné vzkříšení Wanastowých Wjecíi. A roky moudře mlčící Kodym dokonce ukázal i svoji rodinu a svůj dům, svůj hrad. Tedy zámek. Nejvíc mě ovšem potěšilo zjevení létajícího talíře na Kodymově fotce Varteckého. Vše ku jejich slávě spěchá.

Rozhovor s Vopěnkou je ale z jiného těsta, on vůbec celý ten Týdeník je jako zjevení… Martin Vopěnka vydal nedávno knihu pro děti Spící město a ještě si ji nikdo nevypůjčil, ač je vystavena mezi novinkami a já jsem si během čtení toho textu uvědomila, že jsem kdysi již jednu jeho knihu přečetla. Moje cesta do ztracena. Mluvili jsme o ní tehdy s Miladou a vím, že na nás obě nějak zvláštně zapůsobila, ale jak už fakt nevím, s léty (byla vydána v roce 2005) jsem zapomněla úplně všechno a nezůstal ani ten opar, druh pocitu… pouze si vzpomínám, že ta kniha byla namouduši v něčem velmi zvláštní. Psala jsem o ní dokonce cosi na starém blogu, ale ten už je dávno zrušený… tak nevím..

Tu dětskou knihu si přečtu tedy první já sama, protože mne zaujala osoba autora. Je také netypický. Dělá věci, které by bavily i mne a ještě víc imponuijícího: běhá půlmaraton, Jizerskou padesátku (na lyžích tedy) a prodělal dvouměsíční pobyt v horách.-  Pro dospělé je určena jeho předposlední kniha Pátý rozměr. Nu, je to nějaké duchovní, jak jsem četla a snad to nebude velká spirituální omáčka. Ale jak říkám, ten pán odpovídá zajímavě i zajímavě žije. Nyní již, jak praví, zejména pro svou rodinu.  – Možná by překvapila i vás jedna z odpovědí na dotaz na jeho nedávnou politickou aktivitu v TOP 09. Uvádí, že se obával vzmachu extrémistických politických stran, proto vstoupil do této strany. Ovšem po půl roce vystoupil zbaven ideálů, že v politice se dá cokoli dělat dobře a čistě. Politické hry ho naprosto znechutily. Ušetřenou a naspořenou energii se rozhodl věnovat smysluplnější věci – psaní knih pro děti.  A Spící město je toho prvním důkazem (kniha má své stránky!)

Též  se  MV zmiňuje o projektu Knižní dálnice – spolu s kolegy s nakl. Baobab, Labyrint a Meandr bojují za krásné knihy pro děti. A tato snaha má jistě větší smysl než výt s českými politiky.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 50 access attempts in the last 7 days.