Lis 272011
 

Muriel Barberyová

Kniha je opatřena dvěma přebaly. Na tom úzkém stojí, že se jedná o mezinárodní bestseller, to by mě mělo varovat, ale knihu už přede mnou chválila Milada a paní učitelka Pilná, tak jsem si ji odnesla domů, že ji dám šanci.

Moc bratrsky jsem se k ní nechovala. Ani jsem si předem nepřečetla o co jde, a tak jsem se přes několik kapitol potýkala zcela sama s problémem, jaké že dvě osoby jsou ony hlavní, v líčení svých příběhů se střídající. Zprvu jsem měla obě za jednu, ale pak jsem prozřela a od té doby jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Moje hloupost.

Jak knihu charakterizovat… V kostce můžeme říci, že nám popisuje peripetie zásadního životního příběhu zdánlivě obyčejné a neatraktivní 54 leté domovnice, která skrývá před světem svou pravou tvář. Příběh se odehrává v necelém jednom roce jejího života.

Ale není to jen obyčejné vyprávění.. neobyčejná domovnice v domě bohatých je neobyčejně inteligentní žena milující knihy a knihovny, senzitivní, umění vnímající a jemu rozumějící v souvislostech, filosofie znalá. Zkrátka sečtělá, knihy bezezbytku vstřebávající. Však nikdo toto netuší, protože vzhledem k zážitkům ze svého mládí se rozhodla býti se svými ušlechtilými zájmy osamělou a nedůvěřivou. Svému okolí se jeví zcela všedně domovnicky, protože se tak ona sama jevit chce. Tak se strojí i tak s ním hovoří. Její jedinou přítelkyní je taktéž obyčejná služka – hospodyně samovolně aristokratických mravů, vemi důležitá spojnice pro další tok vyprávění. A ta druhá hlavní osoba, dvanáctiletá dívka v pubertě, žijící v tomto domě, je také velmi zvláštní. Nerozumí si se svou rodinou, což je normální, a vyhledává samotu. Připravuje se na sebevraždu, ale netuší zatím proč. Ovšem inteligence a její názory jsou na neobvyklé výši z hlediska filozofického.

Ta kniha je výtečná, i když si mnohdy nevíte rady s tím, jak to autorka myslí. Rozhodně i trochu ironicky… V textu nalézáte mnoho odkazů na literaturu, filmy a jiné reálie, stejně jako u Umberta Ecca, ale ty tři postavy (později k nim přibyde i čtvrtá – muž Japonec, patinou japonských tradic nasáklý, bohatý výlupek toho nejlepšího co si pod pojmem „charakterní, pozorný a okouzlující muž“ můžete jen představit) jsou jako z pohádky. Ovšem to mi vůbec nevadí, může to tak v krajním případě být. Proč ne… prostě se tak všichni sešli, přímky se protly. A i kdyby ne… ta kniha za to stojí, i kdyby to byla jedna velká fikce. Ale já ji za ni nepovažuji.

V jednom domě dojde k osudovému propojení všech čtyř osob a vypadá to dokonce na skvělý a báječný happyend, ale tu autorka zklame! Stejně jako zklamal Robert L. Fulghum ve své první beletrii Třetí přání… nu, nebudu prozrazovat…

O čem je tedy safra ta kniha? Není to o hledání smyslu života (idole!), ten už je nalezen, je to kniha o osamění, o kráse člověka a kráse umění. O potřebě pevného charakteru, o potřebě noblesy, a také toho umění!  A o tom, že lidé mající se sejít, se nakonec sejdou, vzájemně se neomylně poznají i přes svoje mimikry. – A to je dobrá zpráva. Pro mne a také pro vás.

Přečtěte si! Doporučuji. Velmi čtivé a přece ne podbízející se a laciné. Obohacující kniha, ke které se budete vracet..

  3 Responses to “S elegancí ježka”

  1. Bylo i zfilmováno:
    http://www.csfd.cz…/264100-jezek/

  2. Tuto knihu jsem loni kupovala kamarádce jako vánoční dárek a letos jsem neodolala a zakoupila ji i sobě :-) Tak se těším. čeká ve frontě na nočním stolku a děkuji za recenzi! O filmu jsem vůbec nevěděla.Ale nejdřív knihu- pak s e uvidí ;-)

  3. Dobrý kup, Wlčice! Jak říkáš, nejdřív přečíst, film až potom nebo vůbec; je to subtilní počtení..

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 50 access attempts in the last 7 days.