Lis 242011
 

možná pomohou Pražáci??

Připravuji besedu o bratřích ĆAPCÍCH, spíš si ji oživuji, tedy, a také jsem se dostala k jejich náhrobkům. Staré hřbitovy jsou má oblíbená místa klidu, ticha a krásy. Přírody i kamene.

Náhrobek Karla a jeho ženy je ve všeobecném povědomí – stylizovaná boží muka pod křížkem státní znak, navrhl jeho bratr Josef (snímek úplně dole v odkazu), ale jaký má náhrobek on sám? Jeho hrob je jak známo symbolický …  na netu ani ve dvou monografiích  (Mráz, Opelík) jsem fotografii nenašla, na netu je uveden pouze text v odkazu Vyšehradského hřbitova, kde shodou okolností mají svoje hroby oba bratři.

Neviděl jste někdo symbolický hrob Josefa Čapka? Je to snad jen deska v kolumbáriu nebo má podobu hrobu skutečného? Děkuji za jakoukoli informaci. Mám zkrátka ráda, když vím jak to je a nemám pochyby. zuzi

  14 Responses to “Záhada hrobu JOSEFA ČAPKA”

 1. Poslední spočinutí pana ČapkaPan Čapek své proslulé pražské vetešnictví se zaměřením na železářství přemístil z rohového krámku v Týnské uličce do Dlouhé třídy už někdy v začátcích polistopadového státu. Nyní však Čapkovo železářství není již ani v Dlouhé třídě. Pan Čapek patrně asi již skutečně umřel. Kde má rov, ale nevím. Jeho proslulejší jmenovec Karel – prvorepublikový novinář, esejista, spisovatel, dramatik, má rov na Slavíně /x/. Karlův starší bratr Josef – malíř modernista, myslím spočívá s ním, anebo někde jinde, ale v tom případě nevím kde
  x) pokud se ovšem nemýlím

 2. PaželvMOC DĚKUJU, takže klasický hrob…

 3. idolzase jeden komentář, který nám bohužel i přes svou délku nesdělil nic podstatného nač jsme se ptali..

 4. Komu není rady – tomu není pomoci………… to ale není moje chyba.
  PS Proč si mykáš, Zuzi? :-)

 5. SLAVÍNJen bych dodala, že Karel Čapek na Slavíně, jež je součástí Vyšehradského hřbitova, rov nemá. Zde SLAVÍN – seznam:
  http://cs.wikipedia.org…ost.C3.AD

 6. video Olšany a Slavínhttp://www.ceskatelevize.cz…0023/

 7. Klasický hrob ne – je tam vidět nápis "Zde by odpočíval". Vždyť ono se ani neví, kdy umřel, leží asi někde v hromadném hrobě v Bergen-Belsenu.

 8. PaželvJasně, uvádím v textu, že je symbolický, text: na náhrobku Josefa Čapka je uvedeno, že má hrob v dáli, neboť zemřel na pochodu smrti v koncentráku. myslím, že má klasickou formu, nesese tak. Musím se vyjadřovat sofistikovaněji, safra.

 9. [2] skvěle! Vzpomínám si na ten krámek také. To byl machr… člověk přišel, že shání takový jako háček, nebo něco jako čudlík…. a on to tam někde měl :) Je trvale zapsaný v mých pocitech a vzpomínkách na zbytek staré Prahy, Děkuju, pane Čapek z Týnské uličky… už dlouho mi chybíte.

 10. ještě fotka :)
  http://www.fotograftoth.cz…VI.jpg

 11. idole,nu dobrá, beru tě na milost, když jsi v TS vyvolal takové vzpomínky. Kupodivu se na ten krámek pamatuji také. Vyráběli jsme dřevěné lidové hračky a po revoluci jezdili velmi často se zbožím do Prahy, na ten krámek si velmi dobře vzpomínám.

 12. pro PaželvaDívala jsem se na fotku pozorněji a zdá se mi, že tam je pochovaná i jeho dcera Alena, na náhrobku níže. A výše uveden možná ještě někdo??? Jenže to nejde rozluštit..

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 91 access attempts in the last 7 days.