Lis 172011
 

aneb nedej zahynouti…

K následující malé úvaze mne vyprovokovala včerejší první návštěva prvňáčků v knihovně. Nijak extra jsem se na tuhle akci nepřipravovala, jsem už otrkaná knihovnice a mám snad i nějaký esprit, troufám si tvrdit! Měla jsem v plánu ukázat jim Království knih. Krásné knihy s krásnými ilustracemi všude kolem nich, potěšení na dosah. Myslím, že se mi to podařilo a budeme se scházet opět každý měsíc, stejně jako s loňskými prvňáky letos druháky. Je to vražedné, nejsouce profesionální moderátorkou, ale každou další a další besedou s dětmi se člověk učí. A tak proč ne, smrádnout a tloustnout se zadkem na židli v nevětrané a prázdné knihovně není mým cílem!

Časy se mění a romantika milovníků starých časů knihoven, kdy čtení ještě znamenalo víc než jen zkonzumovat o samotě elektronickou knihu, pomalu mizí. O všech výdobytcích techniky sloužících lidu se dá říci to staré universální: Dobrý sluha, ale zlý pán. Stejně tak i o elektronické knize. Až tu zdomácní, zmizí poslední krásné rituály spojené se společenskou návštěvou knihovny a z knihoven se stanou zřejmě muzea, poslední bašty romantiky, kde si my, staří patrioti a možná i někteří mladí pomatenci, pokud nezemřem, budem moci všemi smysly vychutnat poslední mizející kouzlo těchto zvláštních skladů skutečných hmatatelných knih, vizuálně se potěšit s plnými regály dávajícími žíznivému v poušti naději, že zde objevíme metodou náhodného či cíleného výběru svůj poklad, zalistujeme si skutečnými papírovými listy a knihu si po pradávném mýtickém obyčeji konajícím se periodicky mezi čtenářem a knihovnicí dle nastavené výpůjční doby, odneseme domů – z jedné oázy do druhé.

Ano, ač se knihovny modernizují, přichází do nich stále více světla a moderního minimalismu, před budovami stojí boxy na anonymní vracení knih a v knihovnách máte možnost knihu odevzdat i vybrat i bez účasti lidského faktoru, ještě tu jsou! A je si kde posedět spolu s jinými milovníky starých dobrých tisků! A tak si ty chvíle, jejichž vzácnost si zatím neuvědomujeme, užívejme, a ukažme svým dětem užitečnou krásu knihoven., dokud nám ještě slouží. Dejme dětem  šanci vychutnat opojení z jejich návštěvy. Vychází nyní tolik krásných knih pro děti, a jsou tu zatím i ty staré, které byly krásné všechny, nemohu si pomoci…

Elektronická doba dělá z lidí samotáře. Někteří to s díky přijímají, přizpůsobí se a netouží se společensky otužovat a kultivovat jinde než v hospodě. Možnost chlastat sám doma tu byla vždycky a přece hospody nezanikly, neberte nám tedy, prosím, ani knihovny a svatý Steve Jobsi, podívej se na to s nadhledem, a nech nás prozřít! Amen.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 50 access attempts in the last 7 days.