Lis 112011
 

zastupitelé, zmocněnci a jiní orgáni v boji proti rasismu

Kdo tu žije delší dobu a navíc má možnost přímo sledovat standardy romských spoluobčanů a být jim účastem tu i onde, toho po čase začne falešná publicita tohoto společenského jevu nazvaného problémem nejdřív nasírat a později obvykle zlhostejní. Všechno je tu postaveno na hlavu. Z boje proti rasismu a za rovné příležitosti si mnozí udělali pěknou trafiku. A chytají se každého stébla, aby mohli dát o sobě veřejně vědět. Kříčí a dělají z vola velblouda, aby jejich funkce-trafika byla oprávněná. Aby za něco bojovali. Z kanceláře se to pěkně řídí a takové mediální bubliny jsou nejlepší. Udělat čas od času nějaký humbuk, probudit se z letargie. Do sociálních programů se nahrnou peníze, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. A my byli z obliga. Peníze jsou lékem na všechno, ale není to v konečném důsledku k ničemu.  Nebo je to jinak? Vidím to v knihovně. Na veřejný internet docházejí nyní pouze  mladí a mladší romové (bez připojení je dnes opravdu málokdo), ale všichni dělají je to  jedno. Komunikují mezi sebou důležitě na facebooku. Jsou in. Jsou informačně vzdělaní. Ale venku je vše při starém. Tady je potřeba něco změnit, ale nikdo si s tím neví pořádně rady, a tak se peníze odtažitě sypou a sypou a je chvíli klid. Ale nejlepší je začít od sebe.

Možná jste zaznamenali v uplynulých dnech spravedlivé rozhořčení jedné zmocněnkyně nad očtenou čítankou. Někdo jí o tom řekl a ona hned vypustila do světa s velkým rachotem mýdlovou bublinu, které se chytili novináři. Je to sousto, tenhle boj proti rasismu… a hned je o čem psát a proti čemu se bouřit a to je důvod k dalším interakcím, potažmo zakládání a posilování dalších trafik.

Přečtěte si prosím reakci na tuto mýdlovou bublinu -

Stanovisko Jany Čeňkové a České IBBY ke kauze: Mýdlová Madla Ivony Březinové v Čítance pro 2. Ročník

11.11.11 Jana Čeňková

Kde v tomto případě začít. Možná takto, jedna zmocněnkyně si všimne již v pět let staré čítance textu Mýdlová Madla a rozvine diletantskou kampaň příslušnými citacemi z jedné ukázky knihy Začarovaná třída Ivony Březinové.  Nesnaží se přitom přečíst celou knihu, natož část, která je uvedena v čítance.

Nevím, jaké otázky a jak se s tímto textem doporučuje pracovat ve škole nebo zda je tato ukázka celistvá, tj. rozšířena o epizodu, kdy Madla nedostane jako všichni ve třídě vykouzlenou zmrzlinu od romských hrdinů- bráchů, ale až později, když se rozpláče.  Začarovaná třída putovala světem (Honour list IBBY 2004, kniha byla přeložena do francouzštiny (La classe ensorcelée, Paris 2006) a srbštiny (Začarana učionica, Beograd 2010) jako příkladná autorská pohádka, jak se dá psát o této problematice. Vypráví o třech bratrech s prazvláštními jmény – Čáryfuk, Máryfuk a Podkočárník z kouzelnické rodiny, kteří dovedou udělat ve třídě z hodiny zábavu, jako třeba když přilepí čítanky na strop a všichni je mohou číst vleže.

Ale zpět k problému, který vyvolává v denním tisku neustálé dohadování a osočování, i když přece jen v idnes.cz z 9. 11. byl trochu dopad textu zmírněn. Začarovaná třída a mnohé jiné knihy Ivy Březinové vstupují už od počátku tohoto tisíciletí do sociálně ožehavých problémů, jakou jsou drogy, gamblerství, problémy soužití se seniorem, trpícím Alzheimerovou chorobou. Autorka často a trpělivě objíždí školy a knihovny a čte, vysvětluje, celou svou duší se zasazuje o to lepší, co je v nás. Je smutné, že stačí poukázat na neúplná a vytržená slova  z kontextu uměleckého díla, která poškodí autorku a navíc rozhodí nejen veřejné mínění, ale i Ministerstvo školství. Vždyť pouze tehdy, budeme-li o problémech mluvit s dětmi, a nejen na ně nesprávně poukazovat, dobereme se dobrého soužití se všemi menšinami v Čechách.

A na závěr, loni mně řekl nadaný romský student, který dnes pracuje v rozhlase, že ho mrzí, jak se hází celá romská komunita do jednoho pytle.  Jako jsou mezi Čechy, Slováky, Ukrajinci a Vietnamci rozdíly, abych jmenovala zástupce dalších menšin, tak i mezi Romy. Měli bychom více naslouchat a nikoli nabourávat stále křehčí rovnováhu naší demokracie.

Jana Čeňková, předsedkyně České IBBY  – přednáší na FSV UK

)

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.