Lis 072011

starý časy – dobrý knihy

Dcera žijící v Rakousku stejně jako já miluje krásně ilustrované české dětské knihy. Z dálky lustruje internetové antikvariáty a hledá a hledá poklady, zamlouvá a při následném pobytu ve vlasti prohlíží, třídí a kupuje. Aniž bych jí cokoli v tomto jejím pokročilejším věku vnucovala, dává jednoznačně přednost Miloslavu Jágrovi. Je to naše společná láska (pravda, já nyní spíše Františka Skálu mladšího) ale jistě má u Zorky kořeny v jejím dětství, kdy jsme tyto knihy společně projížděly kolem dokola. Jeho knihy nestárnou a jeho styl kreslení je charakteristický, osobitý a zamilováníhodný. Ilustrace jsou srozumitelné, přesto linka moderní a většinou můžeme na jeho kompozicích stále objevovat nové a nové podrobnosti, detaily. Učí děti vnímat svět trochu podle sebe a zvyká je na umění, které přesně nekopíruje obraz skutečnosti, ale ji přetváří podle své umělecké invence, svého stylu. Není to líbivý kýč, je to moderní ilustrace, která se dítěti nepodbízí, nepitvoří se.

Zde nabízím několik úlovků ze svitavského a pardubického antikvariátu, i odjinud:

Ale i já jsem si vybrala u nás v knihovně z různých pozůstalostí pár knížek… jen tak, bylo mně jich líto prodat je za 5 korun nebo je nakonec pro trvalý nezájem zákazníka dát do sběru.. dcera je objevila doma odložené kdesi na kupce a mimochodem se zmínila, že by si je také chtěla přečíst.. tak jsem se na ně se zájmem ještě jednou zgruntu podívala a zakroutila nad sebou hlavou.. nestárnu??, vybírám-li si takové nostalgické knihy..

Jedním z mých oblíbených autorů z pradávna je Josef Štefam Kubín. Čítávala jsem jeho povídky a lidové poudačky moc ráda. Bylo to takové moudré a pradávně lidské a přitom obyčejné a jednoduché a dávalo naději, že svět ještě stojí na svých nohou a je se o co opřít. Starý prověřený pravdy. To mi nyní chybí… Přidávám i fotografii ostatních knih JŠK z mé knihovny, které jsem se rozhodla si i při té své čistce ponechat.

Moje úlovky, snad vizualizují moje skryté touhy, naděje, vzpomínky, přání, jak tak na to koukám..

Zde jsou… knihy z mé knihovny autora J. Š. Kubína  (Jivín značí Jičín)… vpravo dole skvělá kombinace autora a ilustrátora – Zdenek Seydl, můj oblíbenec, všestranný člověk, také pracoval s keramikou a psal, snad někdy se k němu vrátím blíže… ale neslibuji kdy.. čas tak letí a informací stále přibývá..

2 Responses to “Starý, ale dobrý”

1. Tak to je pěkná sbírka. Podívanky….ty si úplně vybavuju z dětství, jak ty obrázky na mě působily. Díky za připomenutí, zrovna jdeme zítra do knihovny…