Říj 202011
 

a Šumné knihovny – prezentace 2006-2010

Mám ještě jednu novou knihovnu v záloze, kromě Police nad Metují získala zbrusu nové prostory i knihovna poblíž – v Novém městě nad Metují; a obě dvě jsme na našem knihovnickém výletě shlédly. Knihovny se nacházejí v nedávné době rekonstruovaných historicky významných budovách a byly sem přestěhovány z jiných prostor. Proto jsou interiéry šity na míru architektem. Police tradičně a Nové Město – oddělení dospělých – zcela unikátně v retro stylu, dětské oddělení pak velkoryse, vzdušně a světle v žlutomodré kombinaci.

Opsala jsem několik základních informací o novoměstské knihovně z jejich webu.

Novoměstská knihovna pracovala v nevyhovujících podmínkách již řadu let. Po několika marných pokusech se našemu zřizovateli, Městskému úřadu v Novém Městě nad Metují, podařilo získat nejprve budovu, posléze i finanční prostředky na knihovnu novou. Budova bývalé pošty se od dubna 2009 mění na reprezentativní kulturní a informační centrum města. Vzniká prostor pro setkávání čtenáře a knih, pro využívání moderních informačních technologií, pro pořádání kulturních pořadů, besed a výstav.

Jak novoměstská knihovna zapůsobila na mne? Ohromila mne svým neobvyklým pojetím a krásou s nepodstatnými výhradami. Vstup – račte dále:

vestibul

Vstup do oddělení dospělých.  Bylo mi tak hezky jako bych se ocitla v domněle idylických časech první republiky, jako ve spořitelně a zároveň i kavárně, to ta okna…

Vše decentní, ale oči se automaticky stáčí k obloukům nezvykle velkoryse řešeného osvětlení ve stylu art deco, jak působivé. Kombinace dalších prvků osvětlení – střídající prvek čtverce s kruhem – je oživující a vzrušující.

nebo být neviditelným  za matným sklem se stylovými dekorativními výplněmi

Evokace přepážek pošty

Centrem prostoru se proplétáte  po pěšinách bludiště tvořeného mnoha otevřenými polokruhovými kójemi;, velmi intimní místo, ten vnitřní prostor

Další kruhová variace, povšimněte si detailu mřížek

Detaily dotváří celek, chtělo by to dřevěné ramínko… ale čistotu stylu stějně nezachováte, čtenáři by museli docházet v dobovém oblečení :)

odpočívadlo

dřevěná madla schodiště z exotického dřeva, jak milé svou mírnou nestejností

„průmyslová“ mřížka osvětlení schodiště v geometrickém stylu ladí s červeným kovovým zábradlím

Pohled přes funkcionalisticky účelně jednoduché zábradlí do zahrady, dosud v takřka půvosním stavu; bude se upravovat. Dle slov paní ředitelky zde kdysi měli sokolové cvičiště a vzadu vodní nádrže na otužování

To už byl pohled z okna vyššího patra, z dětského oddělení

na další fotografie z dětského oddělení se podívejte na rajčeti

Nashledanou, Nové Město…

nad Metují…

a bonus: prezentace Šumné knihovny

Projekt  ČESKÝ BETLÉM I. > fotodokumentace stavby - Za krásami a historií Českého Betléma I.  Předmětem projektu je rekonstrukce Husova náměstí a budovy čp. 30 v ulici Komenského. Autorem projektu Stavební úpravy čp. 30 na MK se stal Jaroslav Vondřejc, místní projektant.

 

 

 

 

 

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.