Říj 172011

Návštěva v Městské knihovně v Polici nad Metují a inspirace z galerie GASK

Knihovnice Chrudimska vyrazily v pondělí na pracovní výlet do Podkrkonoš, prohlédnout si zbrusu nové interiéry dvou od sebe nepříliš vzdálených knihoven. Nejprve jsme zamířily do Police nad Metují, pokračovaly a končily v Novém Městě nad Metují.

Knihovna města Police nad Metují

Knihovna se v září 2007 přestěhovala do nových prostor v zrekonstruovaných Pellyho domech na Masarykově náměstí 75. Město tyto budovy zrekonstruovalo s pomocí evropských fondů na nové Centrum celoživotního vzdělávání.

Pellyho domy: Pellyho domy (čp. 75, 76 a 268)  jsou budovou, která spolu s radnicí tvoří dominantu polického náměstí. Pod stejným názvem byla také roku 2007 zřízena organizační složka města – Centrum kultury a vzdělávání Pellyho domy.

Dříve a nyní

Knihovna získala celé 1. patro o výměře 443 m2 vnitřních prostor, v tomto patře je ještě schodišťová hala o výměře 32 m2. Přístup do knihovny je po schodišti nebo výtahem. Je tak zajištěn bezbariérový přístup pro imobilní spoluobčany.

Věra Plachtová vypráví

detail z oddělení dospělých

čítárna

studovna

náhled z chodby do dětského oddělení

dětské oddělení

dětské oddělení – pódium

pro vaši další inspiraci jsem zkopírovala hrací pódium s galerie GASK v Kutné hoře, to se mi líbí

Knihovna zahrnuje vstupní halu (19 m2), kde je umístěno 5 počítačů s přístupem na internet a s tiskárnou. V otevřeném prostoru následuje oddělení pro dospělé (97,5 m2) a navazující čítárna (23 m2). Ta je dveřmi oddělena od studovny (35 m2), dále je místnost regionálního oddělení (10 m2), kde má pracoviště také správce počítačové sítě. Ze vstupní haly je dveřmi přístupné dětské oddělení (75 m2). Na oddělení pro dospělé navazuje prostorné skladiště knih a časopisů (94 m2). Knihovníci mají pracovní prostory v místnosti pro zpracování a údržbu fondu (16 m2) a kancelář (20 m2), která zároveň slouží pro výkon regionální funkce, tj. pro setkávání s knihovníky obecních knihoven. Také se zlepšilo sociální zázemí návštěvníků, kterým je přístupný i imobilní WC, a knihovníků, kteří mají k dispozici kuchyňku, sprchu a WC.

Také vybavení knihovny je nové, veškeré prostory kromě skladu, kde jsou staré regály, jsou vybaveny atypickým nábytkem zhotoveným podle návrhu B. Kašparové firmou Quercus Zlín.

více fotek pro inspiraci na rajčeti a webu polické knihovny - galerie

text poskytla paní vedoucí knihovny Věra Plachtová / Knihovna města Police nad Metují
(zájemci naleznou podrobnější informace v menu O knihovně – Komentáře ke statistice jsou komentáře od r. 2005, za poslední dva roky s fotkami. Také je zde prezentace o historii knihovny)