Říj 132011

kdo by tušil že existuje něco jako Cena Evropské unie za literaturu za rok 2011?

No vidíte a existuje. Navzdory tomu, že o tom nic nevím!

Letos jsme se o její existenci dověděli pro, že ji získal náš kůň! Tomáš Zmeškal! A za knihu, která byla vydána v roce 2008 – Milostný dopis klínovým písmem – byla to jeho prvotina. A jak se zdá, stárne jako víno! Safra, to musí být opravdu dobrá literatura; kniha byla přeložena do jiných jazyků?? A já se do ní ne a ne ponořit. Kde se stala chyba? Asi u mne, jak jinak. Cenami ověnčená kniha mne nezaujala tzak, abych se přemohla a ji dočetla. Stydím se trochu. Louskám tu pitomost Tajnou knihu a cenami stvrzená kvalita mi nevoní…

Vyhlášení laureátů na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem se autor sám zúčastnil, při této příležitosti uvedl: Když člověk nepodléhá efemérním literárním módám, tak je psaní v podstatě velmi osamělá záležitost. Je tedy příjemné, být ze samoty vytržen a upozorněn na to, že jeho texty oslovují i čtenáře, se kterými při psaní vlastně nepočítáte. A jinak radost. Pochopitelně. Radost!. Slavnostní předání ceny jednotlivým dvanácti laureátům se uskuteční 28. listopadu 2011 v Bruselu.

O autorovi
Tomáš Zmeškal vystudoval obor Anglický jazyk a literatura na King´s College (London University). Pracoval jako odborný asistent na Univerzitě Karlově, dále jako lektor, překladatel, tlumočník a pedagog na SŠ. V současné době je spisovatelem na plný úvazek a pracuje na svém třetím románu.

Za prvotinu Milostný dopis klínovým písmem (2008), obdržel Cenu Josefa Škvoreckého 2009, nominaci na cenu Magnesia Litera (2009) a 2. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2009. Druhý román, Životopis černobílého jehněte (2009), mu přinesl nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého (2010). Nedávno odvysílal Český rozhlas Zmeškalovu hru Okresní muzeum.

O Ceně Evropské unie za literaturu
Literární cena EU je udělována talentovaným literátům z 27 členských států EU, Islandu, Lichtenštejnska a Norska, z kandidátských zemí pro vstup do EU: Chorvatska, Turecka a Makedonie a dále ze Srbska. Cena je postupně udělována národním kandidátům ze všech 35 uvedených zemí, každý rok je tak vyhlášeno po jednom laureátovi z 9–12 zemí. Během tří let tak byla cena udělena postupně autorkám a autorům z 35 zemí.

Založení Ceny Evropské unie za literaturu bylo iniciováno v roce 2009 Evropskou komisí, jejím cílem je prezentovat veřejnosti šíři a bohatství současné evropské literatury a podporovat rozšíření těch nejzajímavějších literárních děl národních literatur napříč evropskými zeměmi. Jejím posláním je pomoci vyhledávat talentované autory a zprostředkovávat znalost jejich děl v zahraničí, dále výměna názorů a mezikulturní dialog na poli kultury a psaného slova.

Vedle vlastního ocenění je smyslem ceny také podpora překladů tvorby laureátů do světových jazyků. Jedná se tak o počin, který chce podpořit překlady vynikajících literárních textů z národních jazyků do německého, anglického nebo francouzského jazyka. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 5 000 eur pro každého z oceněných autorů.

Organizačně je za celou přípravu i slavnostní předání literární ceny EU zodpovědné konsorcium, složené z představitelů Evropského svazu knihkupců (European Booksellers Federation, EBF), Evropské rady spisovatelů (European Writers‘ Council, EWC) a Evropského svazu nakladatelů (Federation of European Publishers, FEP). Cena je financována prostřednictvím programu Evropské unie Kultura. Cena Evropské unie za literaturu v ČR
Za organizaci výběru českého laureáta byla zodpovědná Literární sekce Institutu umění  Divadelního ústavu (IDU), která sestavila výběrovou komisi ve složení: Vladimír Karfík (předseda, za IDU), Lubomír Machala (Obec spisovatelů), Vladimír Pistorius a Marcela Turečková (oba Svaz českých knihkupců a nakladatelů).

Více info: www.euprizeliterature.eu/node/139, stránky autora najdete na www.tomaszmeskal.cz. zdroj: tisková zpráva Viktora Debnára /
Institut umění – Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1 obrázek autora z jeho webu