Říj 092011
 

přečetla jsem za vás

České autorky a jejich lehkonohé vztahové románky… to není nic pro mne, a tak mohu zmínit, že jsem nepocítila potřebu si nikdy přečíst knihu ani od Monyové ani Obermannové. Oběma se shodou okolností říká Viewegh v sukních. Až nyní jsem podlehla mediálnímu tlaku.  Přečetla jsem si totiž co o té Tajné knize soudí moji guruové Peňáz z Lidovek a Františka z Blesku. A nemohla jsem než se začíst též, abych zaujmula vlastní stanovisko. Byla jsem opravdu zvědava, jak literárně pojala milenka největšího Čecha tento vztah.

No potěš, to jsem si dala (ta kniha nemá ve své podstatě nijaký smysl, jen snad ten zbožně uctívající), ale přečetla jsem. Vážně… není tajemstvím, že kdo dnes nešokuje, ten nežije. A žít se musí hlavně mediálně, že. Paní Obermannová to ví, a tak po nečekané smrtelné události spisovatelky Monyové, kterou samozřejmě nelze označit za reklamní tah, a  jenž měla za následek vyprodání skladů, pokusila se zcela v duchu dnešní postmoderní doby i ona veřejnost zaujmout něčím šokantním. Není zbytí. Obyčejný šok ale už nevzruší, to musí být nějaká pecka. A tou peckou se stalo vyprávění o milostném vztahu s panem Havlem.

Říkala jsem si, jak si s tím autorka poradí… a bude tam všechno, i sex??? Po přečtení mohu potvrdit, že skoro vše tak opravdu bylo a IO uvařila z vody sakra „silný kafe“. Takový šikovný, hodně natažený jak kšandy. z několika setkání vytěžila maximum a protože toho skutečného bylo pomálu, vypomáhala si zvětšit obsah knihy-deníku mimosmyslovým spojením s objektem a vlastními úvahami a přemítáním. Též jsme se hodně dověděli o jejích dospělých dcerách. Kniha tak docela nabyla na tloušťce a hmotnosti.

Kniha skandální, ale ve své podstatě decentní. Tak nějak se stále přemítá a omlouvá, že se o tom vztahu píše… O konkrétním sexu tam přímá zmínka není, obcházíl se slovem tramtará. Jen aby snad nebylo pochyb, nechybí detaily. Pečlivé skládání milenčiných svršků, a také o viagře se tam nějak obloukem mluvilo, s lékařem a v samém závěru se popisuje návštěva IO ve vile. To byla novinka. Milenci se doposud scházeli veřejně a tramtará dělali několikrát u spisovatelky doma v paneláku -  u nejkrásnější české spisovatelky, jak jí její milenec nazýval. To nečekané a utajemněné objevení jí ve vile mě překvapilo. V knize uváděla IO opět detaily jeho budoáru, opět mi to přišlo jako podávání důkazu, aby zkrátka nebylo pochyb.

No, kniha to zase tak hloupá není, řekla bych. Psaná šikovně. A neustále adorující osobu Největšího Čecha. Ano, adoruje a zároveň shazuje. Tím, že tuto knihu napsala a zveřejnila. Několikrát však zdůrazňuje, že s jejím psaním Největší Čech souhlasil. Ale pravděpodobně se ho zapomněla zeptat zda mu nebude vadit, když ji také vydá. Jak tak mi to prochází hlavou, říkám si, že jí jeho zájem nejvíc ze všeho lichotil a tuto příležitost prostě popadla za pačesy. Ale nemohu se zbavit dojmu, že si tím spíše přitížila. Ačkoli… Irena Obermanová je velmi životaschopná žena.

13. komnata Ireny Obermannové (stará 13. komnata, možná by to chtělo přetočit .)

  2 Responses to “Irena Obermannová: Tajná kniha”

  1. Zuzi, dík za obětavost, žes to za nás přečetla. Mimochodem, svého času jsme řešili problém, jak se vlastně jmenoval manžel Monyové, že by Mony nebo Monyj, kdo ví. :-) Ale abych byla upřímná,přiznávám svoji slabost pro detektivní příběhy jiné české ženské autorky Helen Hardenové, tak na tom zas ujíždím já. :-)

  2. Tak si představ, že jsem českou detektivku nečetla už řadu let! Tak to je moc dobrá zpráva, že existuje česká autorka, která je schopna nabídnout kvalitu tvému vytříbenému vkusu

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.