Zář 232011
 

VYHLÁŠENA

V souvislosti s informačním textem a primárním odkazem magnezia litera, byla vyhlášena za nikterak velkého humbuku kniha desetiletí:

Praha – Vítězem knižní ceny Magnesia Litera – Kniha desetiletí se stala povídková sbírka zesnulého spisovatele Jana Balabána Možná že odcházíme, která v roce 2005 získala Literu za prózu. V kategorii Kniha desetiletí pro děti a mládež triumfoval román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové. Novináře o tom dnes na slavnostním vyhlášení v Malém sále Městské knihovny v Praze informoval za pořádající občanské sdružení Litera Pavel Mandys.

Ano, v kategorii umění jsou výsledky anket vždy diskutabilní a hodnotově neměřitelné. Jak by řekl klasik televizní zábavy… je to vo lidech a vo tom to je! Mám pocit, že Jan Balabán se dostal do širšího povědomí až po své smrti, smrti tragické s tajemným nádechem. Jeho temné drsné však reálné povídky o outsiderech dnešní společnosti „mladých dravých úspěšných“  viděné s odstupem bez lítosti a sentimentu, však s nadějí ve smyslu, že nějak se ten život musí dožít a neklesnout na dno hlouběji než …. je záhodno pro to přežití. Přežití v optimistickém smyslu slova v duchu Balabánových hrdinů.  Já sama jsem se k jeho povídkám dostala až po jeho smrti, stále jsem měla dost času. Ano, jeho povídky mají svou váhu a cenu, stejně jako ji má Sibiř Martina Ryšavého. Těžko porovnat…

K výsledku dětské kategorie se vyjádřit těžko… tolik krásných knih a naopak tolik balastu jest vydáno v této kategorii. Nedovedu zodpovědně vybrat to nej… z nabídky ML ( ocenění magnezia litera)

zpráva převzata zde

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 20 access attempts in the last 7 days.