Zář 202011

nominace – 6 knih pro dospělé, 3 pro děti

/files/7cfc1da3-koutsky.jpg

Nominace

Antonín Bajaja: Zvlčení (Litera za prózu 2004)
Jan Balabán: Možná že odcházíme (Litera za prózu 2006)
Bohumila Grögerová: Rukopis (Kniha roku 2009 a Litera za poezii)
Ivan Klíma: Moje šílené století (Litera za literaturu faktu 2010)
Jan Novák: Zatím dobrý (Kniha roku 2006)
Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř (Litera za prózu 2009)

Knihy pro děti a mládež

Petr Nikl: Záhádky (Kniha roku 2008 a Litera za knihu pro děti a mládež)
Lucie Seifertová: Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí (Litera za knihu pro děti a mládež 2004)
Pavel Šrut: Lichožrouti (Litera za knihu pro děti a mládež 2009)

Kdo za to může? / tedy kdo ty knihy nominoval??

Osloveno bylo cca 300 osobností z knižní branže (knihkupci, knihovníci, autoři, překladatelé, publicisté, pedagogové, organizátoři literárních akcí apod.), zasláno bylo 105 platných hlasovacích lístků. Následovat bude druhé kolo hlasování, kdy bude oněch 300 osobností znovu osloveno a budou vybírat z nominovaných titulů. Vítězové obou kategorií budou vyhlášeni 22. září v Malém sále Městské knihovny v Praze. Vítězové nezískají žádnou finanční prémii.

Kdo konkrétně rozhodl, kdo byl osloven, jaké byly nominace těch, kdo se ozvali? Zajímavé otázky. Požádala jsem na webu ML pana Pavla Mandyse, uvedeného v kontaktech, o jejich zveřejnění.

Nečetla jsem všechny nominované knihy, ale z kategorie dospělých se přimlouvám za Sibiř Martina Ryšavého. Podivuhodná kniha, napsaná krásným jazykem. Při jejím čtení jsem se neustále podivovala upřímnosti pana spisovatele a jeho schopnosti přesně zachytit svůj stav mysl a skutečnosti, kterých se stal svědkem.. Nebo ve mně vzbudil ten dojem. Nadčasové čtení!

Nominace knih pro děti je pro mne naprostou záhadkou.. musela bych se opravdu zamyslet. Situaci komplikuje fakt, že nelze nominovat překladovou literaturu, ale současně se tím i výběr zužuje. Kniha Lucie Seifertové ano, ale Záhadky a Lichožrouti … s tím si nejsem vůbec jista. Rozhodně bych se ale také přimlouvala za Skutečný příběh Cílka a Lídy Františka Skály. A musela bych se ještě důkladněji zamyslet, jak jsem uvedla. Na úrovni Lichožroutů rozhodně nestojí jen ta jedna kniha… Záhadky jsou velmi problematické, protože je plně vychutná podle mne člověk dospělý s vytříbeným výtvarným vkusem a dětským vnímáním… nevím, nevím… Dalším hezkým kouskem, na který nedám dopustit, je Šmalcova abeceda… tak proto mne zajímá kdo ty nominace „zavinil“ … a kdo by třeba hlasoval jako já…

A které knize pro děti byste dali svůj hlas vy???

Aktualizováno:

k předešlému textu doplňuji informaci pana Pavla Mandyse, cituji:

Nominace na knihu desetiletí pro děti mohly vzejít jen z knih, které předtím získaly Literu v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež, případně Literu pro objev roku, pokud šlo o knihu pro děti (jako letos v případě Baňkové) a také z vítězů Ceny čtenářů (tam byly také nějaké dětské – Svěrákovo Jaké je to asi v Čudu a od Síse Tibet a Zeď). Skálova kniha vyšla ještě před založením Magnesie Litery (2002) a Šmalcova abeceda tuším taky dřív, než byla zavedena kategorie Litera za knihu pro děti a mládež (2004).