Zář 072011

vyřazuji knihy z fondu

Činnost nevyhnutelná… vyřazování knih z knihovního fondu. Chce to svůj čas a v té chvíli nekompromisní přístup. Nelitovat, ale… vyřazovat knihy dětské není vůbec snadné. Člověk k nim má vztah daleko bližší než k jiným a navíc… více dříve než nyní … ty krásné ilustrace… ne že by dnes krásné ilustrace dětských knih neexistovaly, ale ve stejné nebo dokonce daleko větší míře se dostává do knižní distribuce brak. Větší míra svobody přináší i svoje oběti. Je potřeba si umět vybrat. Umět vybrat… jó.. Vybrat si umí každý, ale není vybrat jako vybrat.

Zaberu-li se do takové rozporuplné práce, jakou selekce knihovního fondu je, jsem v rozpacích. Mnohé z kultovních knih dětství mých dětí se již nehřejí na výsluní zájmu dnešních maminek. Však já je nepovažuji za nemoderní, naopak. Zrovna jsme četli s malou Emmou Neplač muchomůrko skoro abstraktní Deisy Mrázkové…  nebo jsem nemohla najít velkoformátovou knihu Pohádkové písničky ilustrovanou mým favoritem Zdenkem Seydlem, zatím jsem ji neobjevila tak jsem ji zakoupila v antikvariátě (bez ní by to nebylo to pravé dětství), pouze jeho Kolečko jsem našla, též velkoformátové…

Vyřazuji dětské knihy a už vím, že si některé z nich koupím sama a budu z nich číst Emmě. Miluji ilustrace lidového Adolfa Zábranského, lineárně geniálního Karla Svolinského, něžné Ludmily Jiřincové, osobitého“mozaikáře“ Miloslava Jágra (všichni jsou osobití), jemného Oty Janečka, pestrého Josefa Palečka a tajemného Jiřího Trnky… nechci, aby se na ně zapomínalo. Proto bych vám jejich ilustrace ráda připomenula, už jen proto, že ve Wikipedii pod heslem čeští ilustrátoři třeba namátkou Zdenek Seydl ani Miloslav Jágr uvedeni nejsou.

Omlouvám se, že neilustruji tento text ukázkami, ale jen jsem se trochu utrhla z práce, ale já se vrátím, ne nedá mi to, pár rychlých odkazů na ilustrace sem umístím:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

pro vaši radost jsem popisky očíslovala, večer ilustrátory odhalím, můžete si zatím hádat. zuzi

1. Karel Svolinský, 2. Miloslav Jágr, 3. Jiří Trnka, 4. Karel Svolinský, 5. Zdenek Seydl, 6. Adolf Zábranský, 7. Deisy Mrázková, 8. Josef Paleček, 9. Ludmila Jiřincová

6 Responses to “Ve svatém nadšení”

1. z jaké knihy je obrázek č. 2 ?
    Mám v paměti knihu z mého dětství, scháním jí pro syna. Nevím kdo jí napsal a jsou tam takovéhle velké obrázky, podobné té 2. ( město, vesnice, … )

2. Dalimile, přesně! Ta kniha se jmenuje Podívánky / Nepil/ Jágr a obrázek je z opravdu z ní!

3. tu chci, dá se sehnat ?

4. Dá, vyšla v novém vydání a dostaneš ji třeba zde:

5. už jí mám doma, je kouzelná

6. To je fofr :) , také jsem si ji prohlédla, když jsi o ní tady napsal :)