Srp 312011

móc dobrá věc..

/files/otto.jpgMáme ty bichle v knihovně též, ale už ve skladu. Přátelé, nepamatuji, kdy jsem naposledy do něho nahlížela … chudák „Oťas“, stojí tam tak sám .. Když je nejhůř, vzpomeneme na něho, ale přiznám se, není po ruce, tak se vytratil z povědomí, aniž by člověk chtěl…  známe to – co oči nevidí atd.. Hledám-li nějakou zapeklitou informaci, na prvním místě stojí širé lány internetu.

Ale mít ho na ploše virtuálně je lákavé, jeden dva kliky a jste tam. To není jako vzít klíče a jít do skladu a listovat a listovat a listovat s výsledkem nejistým.. Tohle řešení zkrátka beru! On ten slovník totiž není tak docela k zahození, přestože vznikl již v letech 1888–1908.

Ano, slavná česká encyklopedie vyšla původně v letech 1888–1908 ve dvaceti osmi svazcích a na heslech se podílelo 1100 renomovaných odborníků. Redakční kancelář vedl v úplných počátcích T. G. Masaryk. Velmi precizní je zpracování témat z oblasti historie, etnografie, filozofie, kultury, dějin náboženství, místopisu a obecné geografie či dalších oborů společenských věd nebo biografií slavných osobností.

To dodnes činí z Ottova slovníku ojedinělý pramen velkého informačního bohatství. V pořadí už třetí reedice na DVD obsahuje hesla všech původních svazků a dále dvanáct svazků Ottova slovníku naučného nové doby z let 1930–1943. Díky plnému textovému vyhledávání se digitální podoba stává příručkou, jíž se normální knižní vydání nemohou vyrovnat.

Zlínská firma AION CS vydala v pořadí už třetí verzi Ottova slovníku naučného na DVD, která je nyní aktuálně určena pro Windows Vista a Windows 7.

Zde si o jejích přednostech – zvolíte-li tuto digitální formu – můžete přečíst a zde ji za  5390 Kč objednat. Ta cena je skvělá.  A investice pro knihovny jak dělaná!