Srp 252011

počítačová gramotnost stoupá, ale..

Bezplatný internet… již několik měsíců lze pozorovat, že stoupá počet návštěvníků veřejného internetu z řad romského etnika. Takřka výlučně tvoří základ uživatelů veřejného internetu v naší knihovně. Chodí školáci i teenageři, včera dokonce zavítaly dvě mladé maminky velmi nízkého věku sesvými  čtyřmi malými dětmi, nejmladšímu podle jejich informace byl jeden měsíc. Nikdy nechodí sami. Řeklo by se, že počítačová gramotnost stoupá, jenže podle jejich hovorů, emotivních výkřiků a komentářů je jasná jedna věc. Zabývají se výhradně vzájemnou komunikací na sociálních sítích faceebook a lide.cz. Ano, je to pokrok, možná si budou někdy umět na internetu najít i práci.

2 Responses to “Paradox veřejného internetu”

1. to je zajímavý postřeh.Mám k tomu jen trochu neradostnou poznámku… Myslím si, že žádné z těchto moderních vymožeností samo o sobě nepřivede lidi k něčemu lepšímu. Je spíš riziko, že tomu bude naopak..
    Ani facebook, ani jiné tolik populární požitky života (včetně televize a multimediálních zábav) totiž nejsou tak nastaveny. Jsou nastaveny jako zdroj zisku jejich provozovatelům a teprve druhotně (někde v koutku) můžou "když někdo má zájem" i kultivovat a vzdělávat.. Kdo sám zájem nemá, nikdy tuto nabídku nevyužije.

Prakticky to vede ke zhloupnutí, byť se schopnostmi a dovednostmi ovládání internetu.
    Mám k tomu příklad třeba zde: http://media.bloguje.cz…istan.php
    K tomu aby to tak nedopadlo je potřeba lidi jako jsi ty… Kteří dokáží ty nejmenší děti motivovat a zaujmout příkladem a tak trochu vlastně i vzdělat.. Pak už je to na nich.

Problém internetu v knihovnách je i jiný.. sama to jistě víš. Když obyčejní lidé neprojeví svou vůli proti tomu, tak Stát "v zájmu všeobecného dobra" bude pouze okrádat naše svobody. Dostupnost informací je jen jeden z kroků.. budou i další.

2. Ano, Stát je jak nenasytný otesánek, všude ukrajuje ne po soustech, ale bere rovnou celý krajíc, však sám velký kolos si sám od huby neutrhne. Mám dojem, že to je jen takový pokus, neřízená střela, čeká se jak to dopadne. Dělá se to nesystematicky. vezme se nějaké téma a hledá se, jak to pokrátit. Kam se ty peníze ztrácí? Stát je jako bezedná díra. Jen u sebe rezervy nehledá. TOMU SE ŘÍKÁ NENAŽRANOST.
    Málo platné, základem výchovy je rodina. Ale nějak se to povědomí hroutí. A někdy stejně epomůže ani "svěcená", ale je důležitý to nikdy nevzdat!