Srp 232011

a jak hezky!

Kdo by to řek´, že svoje googlelogo bude míti i veleslavný veterán povinné četby Alois Jirásek! A je to tady:

/files/alois_jirasek-2011-hp.jpg

Co by tomu asi řekl? Taková čest! Slavil by dnes 160 výročí svého narození.

/files/jir.jpg

Drazí moji čeští potomci, já jsem velmi potěšen, že ještě na mě myslíte a mé knihy jsou tak váženy. Stejně jako Babička Boženy!

A nezapomínejte ani na Žižku, Husa a Jana Želivského!

Mezi námi, tak dlouho nám je ten jeho fousatý portrét předkládán a jeho knihy zmiňovány, řekla bych, že musí ten pán býti starším… vždyť on je docela mladý.. co je to 160 let? A přece by byl v tom našem světě zmatený..  a možná by si ho někdo spletl s mesiášem, kdyby ho potkal na večerní procházce. Víte kde se narodil? No, není to těžké… Přece v Hronově. Jiráskův Hronov, znáte, ne? a jeho slavnou LUCERNU..  A kolik byste dali dohromady jeho knih?

V nově vzniklé Československé republice se stal senátorem za Československou národní demokracii. V této funkci setrval až do své nemoci, která mu také znemožnila psát. V letech 1918, 1919, 1921 a 1930 byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Neprošel.

Byl výborným fabulátorem a když prý byl jedním ze svých kolegů dotazován, proč píše tak vyložené lži do svých románů, spisovatel prý mu odpověděl: „Ale pane kolego, já přece nepíši historii“. To měl sice pravdu, ale faktem je, že svými fabulacemi ovlivnil – a ovlivňuje nepřímo i nyní – celé generace. Úspěch Jiráska byl v tom, že uměl psát čtivě, a psal jenom to, co si národ přál o sobě slyšet.

Tak, co ještě si připomeneme… zemřel 12. března 1930 v Praze, ale pochován je ve městě, kde se narodil.

2 Responses to “Google si vzpomněl na Jiráska!”

1. vidím, že Alois tu už na blogu byl a dokonce na kole!

2. Vida, starý pán je v kurzu! :)