Srp 192011
 

a dvojí literární souboj

Jiří Žáček je jen jeden..

Báseň… to už dávno není co zastara, kdy se ještě báseň poznala dle toho, že rýmovala se. Ale veterán české poezie Jiří Žáček svými umně vázanými verši a příslušnou fantazií stále dokazuje, že tradiční forma ještě není vyčerpána a i nadále je o čem psát. Jen to umět.
Vzala jsem si k ruce dvě knihy. V obou jsou stejné obrázky zvířátek, a přesto je každá jiná – ilustrují je odlišné verše. Ty starší pocházejí z knihy říkadel Josefa Lady (Praha Albatros 1978) a napsal je v tichosti Josef Stivín – Foltýn. Lada tedy kromě lidových říkadel a písní využíval i služeb básníka.

Tento autor -  Josef Foltýn, vlastním příjmením Stivín (1879-1941) – český novinář, politik a spisovatel, od roku 1907 redaktor, v letech 1911-1938 šéfredaktor Práva lidu, v období let 1926-1939 vedoucí funkcionář (místosyndik) Syndikátu československých novinářů. Jako spisovatel psal básně a knížky pro děti: Vlčí máky (1908), Ladův Veselý přírodopis (1917), Stavitelé chrámu (1927), Ihá, zvířátek plná kniha (1929)..  byl tedy básníkem Ladových kreseb zvířat v době první republiky.

Objevila jsem mezi Ladovými knihami říkadel i jméno Ladislava Stehlíka (1908-1987), doprovodil posmrtně verši Ladovy veselé učebnice;  ano je to onen známý autor jihočeské trilogie Země zamyšlená.  Ladislav Stehlík psal ale také knížky pro děti, hlavně verše k obrázkům svých oblíbených malířů Mikoláše Alše a Josefa Lady (Albatros, sklonek 70. let).

Nejvíce mne však potěšila kniha Máme rádi zvířata (Albatros 1994), kde ke knihám Josefa Lady s verši Josefa Foltýna, vydaných v nakl. Praha Synek 1930 s tehdy vtipnými názvy: Iha! Zvířátek plná kniha - Mňoukačky naší kočky -  Ratata! Pokrok, sport a zvířata – Štěkadla našeho pudla – napsal své tentokrát Jiří Žáček:

/ vybírám ty, které považuji za nejpodařenější /

Pan Foltýn:

Veverka, chuděrka,

má jenom jadérka,

ježek pobral celé sady, aby v zimě neuřel hlady.

Pan Foltýn:

Krásný vzhled je na ten boží svět,

všechny kočky půjdou na výlet.

Potká-li je naše černá Bela,

uvidíte, jaká bude mela!

Pan Foltýn: nemám k dispozici

Pan Foltýn: nemám k dispozici

Tak vidíte, Jiří Žáček je nejen vtipný glosátor, ale také jemný moralista, že. A vysílá k nám všem poselství, že nemáme být smutní, ale veselí až bujaří a že bez práce nejsou koláče.

Čert vem všechny morousy, život je krásný!!!


AHOJ !! Zuzi

/ máte-li někdo knihy s původními Foltýnovými verši u sebe, budu ráda, doplníte-li/


 

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.