Čec 142011

armádní knihovny dříve a nyní

Hlad po čtení neustává a zájem o knihu byl vždy prioritou v jakémkoli režimu. Kultura, nástěnky, estrády, zpěv a kniha, nejen sport. To jen dnes to nějak skomírá. A nemusí se to mocipánům vyplatit!

Kde nebyla v dosahu knihovna, tam jezdily bibliobusy. Ano, nejen pojízdné prodejny potravin Jednota, ale i pojízdné knihovny. Stará známá věc! Nejen u nás, ale i ve světě. Když nemůže člověk za kulturou, musí kultura za ním! A nejlepší je kultura živá. Živý umělec, živý knihovník..

Pražáci se nikdy nedali zahanbit, jeden z prvních bibliobusů. Zdá se však, že se k nim budeme muset vracet čím dál tím více. Budou to elektrobibliobusy  a budou zapadlým vlastencům rozvážet elektronické čtečky??

Na vesnici, na samotě u lesa, nikdo na celém světě nesmí zůstat bez knihy, nositelky pokroku.

Trasa výše uvedené „putující knihovny“

Náhled do Orientu. Kontrast – oděvy tradiční, ale regál nový. V Afganistánu, zdecimovaném občanskou válkou se za pomoci české mise buduje zemědělská knihovna

Četlo se a číst se bude. Četlo se na frontě, četlo se v zázemí. Četlo se na společných latrínách i ve vojenské knihovně v Honolulu

Na této fotografii je trochu vidět prkennost čtenářů, možná by hoši zrovna v té chvíli raději dělali něco jiného. Třeba hráli společenské hry nebo zpívali sborové písně.

Unikátní záběr na mobilní polní knihovnu

A konečně jsme zase doma! Jedna za všechny, všechny za jednu! Posádková knihovna Praha.

Představte si, že je pátek 26. února 2010. Za účasti náměstka ministra obrany Františka Padělka a prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR brigádního generála Miroslava Žižky byla v nových, rekonstruovaných prostorách kasáren Na Julisce v ulici Čínská slavnostně otevřena Posádková knihovna Praha. Hezká chvilka! Otevření každé nové knihovny a pobočky potěší!

A pozor! Právě přichází slavná návštěva! Kdopak to asi je???

Do knihovny zavítal nečekaně i ministr obrany Alexandr Vondra. S velkým zájmem prohlíží instruktážní komiks, který zábavnou formou učí vojáky správně vyvěšovat státní vlajky.

Ministr obrany listuje kronikou vojenské knihovny

Knihovna nechybí ani na zahraniční vojenské misi. Armádní kaplan zapisuje do sešitu výpůjčky. Automatizovaný knihovnický program prozatím není k dispozici, ale to nevadí. Hlavně, že je co číst! Povšimněte s, prosím. Knihovny jsou všude stejné. Stěny a strop lemují provázky s vyvěšenými výkresy z vojenské výtvarné soutěže.

Žánrový obrázek z této knihovny. S velkým zájmem se setkaly vánoční perníčky, které maminka pana kaplana napekla a z domova poslala.

2 Responses to “Inter alma silent muzae??”

1. Ministr čtoucí komiks je v zábavnosti v těsném závěsu za vojenskou latrínou v Honolulu. Najděte 10 rozdílů: )

2. To mi připomnělo to známé: Lidé jsou stále stejní, mění se pouze kulisy :)