Čec 092011
 

první čtení

Zdá se to podivné, ale velkou radost mi přináší i edice nakladatelství ALBATROS  První čtení. Totiž – zrovna jsem si udělala pár krásných chvilek s knihami pro nejmenší Arnolda Lobela. Své knihy i ilustruje a dotváří tak vzácnou jednotu svých autorských knih, které vůbec nejsou hloupé a „dětinské“, jak si většina autorů z české kotliny knihy pro děti představuje. Napsat krásnou knihu pro děti je pomalu větší kumšt než stvořit krásnou knihu pro dospělé. Mám však pocit, že zde si každý kdo má trochu mediálně známější jméno nebo peníze, chce vylepšit svoje imidž tím, že napíše knihu pro děti. Ťuťuťu ňuňuňu. Známe takové  pokusy.

Ale Arnold Lobel je z jiného kraje a z onačejšího těsta. Jeho drobné příběhy ze života zvířat mají svou neotřelou poetiku, která nejmenuje, ale naznačuje a vytváří přímou nekomplikovanou řečí neobvyklou atmosféru, která vás doslova vtáhne do děje a vnese do vašich pocitů jemný filosofický pohled až úsměvný nadhled a tajemný pocit smíření. A postavičky si zcela samozřejmě záhy „adoptujete“.

Arnold Lobel už zemřel (1933 – 1987). Byl to spisovatel a ilustrátor. Narodil se v Americe, žil zde, a v New Yorku také zemřel. Vystudoval uměleckou školu v Brooklynu, kde se seznámil se svou budoucí manželkou Anitou, později populární spisovatelkou a ilustrátorkou,  a měl s ní dvě děti,  Adrianne a Adama. Takže oba dva žili ve vzácném profesním souznění .
První knihu ilustroval v roce 1961 a za 27 let své profesionální kariéry vytvořil 20 autorských knížek, které napsal i ilustroval a také vydal několik knih společně se svou ženou. Ilustrovaovšem i dalších 60 knih jiných autorů.  V roce 2009 uvolnila jeho výtvarně nadaná dcera Adrianne tatínkův archiv a vydala z pozůstalosti dva otcovy texty se svými ilustracemi.

Oblíbeným hrdinou jeho knih jsou drobná zvířata (žáby, myši, sova, čuník..), která žijí a jednají jako lidé.  Nejsou to však bajky s poučením, ale jemné filosofické  a současně humorné příběhy s nedořečeným koncem a trochu záhadným posláním, které nás přimějí, aniž bychom chtěli, k úsměvnému zamyšlení a porovnání lidských slabostí s těmi zvířecími…  jsou to opravdu brilantně napsané příběhy svým vytříbeným jednoduchým stylem a významem nadčasové, stále platné.

Všichni znáte dva žabáky Kvaka a Žbluňka a ne-li, je to vaše ostuda, honem napravit.

Lobelova autorská  knížka Myška a pohádková polívka je také drobný skvost podobný svým vyzněním milým  příběhům dvou občas zmatených žabáků (Albatros, 1. vyd. 2011). Ač určena pro děti a velký čtenář je s ní  

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 128 access attempts in the last 7 days.