Čer 232011

pro fajnšmekry ve stylu BIO, RE, NATUR

/files/transport-closet-1_pzchm_24429.jpg

/files/transport-closet-2_1ypiq_24429.jpg

Knihovnička, kterou vidíte na fotografiích, je výmyslem designérky Amy van der Veer Jadine, jež se rozhodla vytvořit ji ze starých palet a přepravek spojených popruhy. Tento výstřední kousek je zřejmě jen pro ty nejodvážnější knihomoly nebo bezdomovce, ale určitě nenechá vaši návštěvu vůči tomuto kousku chladnou!

/files/creative-action-for-forest-jamy-yang-1(1).jpg

Stromový design je ve světě nábytku v poslední době skutečně aktuální. A právě tímto směrem se vydala cesta kampaně Greenpeace s názvem Book Lovers for Forests (v překladu Milovníci knih pro lesy), která proklamuje svou myšlenku chránit lesy pomoci recyklovaného papíru v knihách skrze knihovničku, která připomíná větve stromu. Tato stromová knihovna, která se zrodila v dílně Jamyho Yanga, je vyrobena z recyklovaného kartonu a slouží jako propagační stojan greenpeacovského úsilí v knihkupectvích podporujících tuto myšlenku.

/files/archivelibrary-ed01.jpg

Mít své knihy stále poruce, číst a současně být v pohybu, jak na to? Vzdělávat se je pozitivní a chválihodné, ale sedět znamená tloustnout. Číst a přitom jít a mít všechny potencionálně použitelné knihy po ruce – to není již nesmyslný sen bláhového knihomola! Objevilo se převratné řešení v podobě kruhové police na knížky, které kopíruje atrakci pro křečka v jeho kleci. Jenže ten se při tom nevzdělává! Za vznikem tohoto důmyslného zařízení stojí David Garcia Studio, jež pojmenovalo tento neobvyklý kus nábytku  Archive 2. Tento originální dopravní prostředek poháněný lidskou chůzí se moc nehodí na delší cesty, však vzbuzuje dozajista respekt a úctu. Autor Garcia však  nabízí, v případě zájmu, sestrojení ještě důmyslnější knihovničky, jež by byla schopna pohybu i po nerovné ulici. Rovněž říká, že průměrný čtenář přečte 240 slov za minutu, tudíž třistastránkovou knihu zvládne bez přestávky za 9 hodin. Pokud by ji četl za chůze v jeho knižním dopravním prostředku, dočte knihu po 43 km. Jak vzrušující potkati takového milovníka knih v lukách!

10 Responses to “Podivuhodné knihovničky”

1. Zuzi, to je přesně ve stylu SP, ty první dva obrázky. A není to fajnšmekr. Jen považuje výdaje na nábytek za naprosto zbytečné. :-) )

2. Ó jé, jen aby to nezblik´! Mohl by to téma rozvinout a aplikovat na celou domácnost. Ale zase …viděla jsem i krásný dům z PETek:

3. Hm, už chybí jen knihovna z bas od piva a z recyklovanýho sojovýho tofu:-)
    Do tý grýnpisovský se moc knížek nevejde, ale zato je třeba vhodná k házení přes vrata v Temelíně:-))))
    Jsem konzerva – knihovna klasická, dřevěná, přehledná, funkční.

4. Sejra,jsou to jen takové výstřelky, aby nebyl život tak všední, že. Člověk se potěší pohledem, zakroutí udiveně hlavou, tělem se mu rozleje nějaký pocit a jak píšeš, vrátí se ke své domácí klasice.

5. Vážení,když jsem viděla tu knihovnu samochodku, hned jsem si představila takové knihovny čtyři propojené v jedno excentrické vozidlo, které by ovládal z kabiny nahoře ten největší knihomol .. třeba ředitel Národní knihovny. To by bylo teprve něco! Vidím to jako živé!

6. Zuzi, máš naprostou pravdu, SP to nesmí ani koutkem oka zahlédnout. Určitě bychom pak měli takovouhle i koupelnu. :-(

7. .. Ten SP je ale velký a neproniknutelný stratég. Ač rodina nehudební, nadstandardně investuje do hudebních nástrojů. A tak zřejmě jinde musí ubrat. Ano, tohle řešení je asi potřeba před ním důkladně skrýt. Stejně jako další obytný dům domácího umělce v Argentině z petek:

8. Podívej se,vložila jsem dvě nové fotky do "retro rychnovské knihovny":

9. Zuzi, já jej tím nepoužívaným saxofonem asi stejně jednou umlátím. A každý soud mne osvobodí a když ne … Taky dobře :-)

10. UPOZORNĚNÍDoplnila jsem text o obrazech čtoucích žen ve vídeňském Belvederu o další podivuhodný expresivní kousek. Rozhodně si nenechte ujít: