Čer 202011
 

v obrazárně vídeňského Belvederu

V neděli jsem navštívila proslulou obrazárnu vídeňského paláce Belvedere (Belveder), druhého největšího barokního palácového komplexu ve Vídni hned po Schönbrunnu.

Horní Belveder

Princ Evžen Savojský (1663-1736), slavný vojevůdce a milovník umění, si nechal zahradní palác Belvedere vystavět Johannem Lukasem von Hildebrandt jako letní rezidenci před branami tehdejšího města a toto mistrovské dílo baroka sestává ze dvou zámeckých objektů (Horní a Dolní Belvedere) a dnes je v něm vystaveno rakouské umění od středověku až po současnost.

Pohled z okna obrazárny Horního Belvederu na Dolní Belveder

Celý palácový zahradní komplex je značně rozsáhlý, a tak jsem zvládla navštívit jen Horní Belveder, kde jsou umístěna výtvarná díla rakouských umělců  od 19. století až po modernu (mimo současného umění). Odkaz na krásy Belvederu sem vložím později, nyní bych vás chtěla pouze nalákat na 4 obrazy čtoucích dívek a žen. Možná se jich zde nachází více, ale já se potkala jen s těmito:

Franz Eybl Čtoucí dívka, 1850

více na tomto blogu

Friedrich Heinrich Füger / 1751 Heilbronn – 1818 Wien

Die Schauspielerin Josepha Hortensia Füger geb. Müller

(1766-1807), die Frau des Künstlers um 1797

Max Beckmann / 1884 Leipzig to 1950 New York, N.Y.

Frau mit Buch und Schwertlilien 1931

Lovis Corinth, Woman reading near a goldfish tank, 1911

Kolekcemi Horního a Dolního Belvederu můžete procházet zde nebo zde (Digital Belveder)

Obraz co mne okouzlil.. nikdy jsem neviděla ani reprodukci – umělcova zahrada v Giverny, autor Monet

Připomíná mi svatoštěpánský dóm, odlesky světla pableskující přes barevná sklíčka oken do celého interiéru chrámu, jak jsem viděla onen podivuhodný výjev v sobotu.  Neuvěřitelná podobnost s impresionistickými obrazy, alespoň pro mne.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 91 access attempts in the last 7 days.