Čer 152011

Rychnov u Jablonce nad Nisou

Tak. Tohle městečko se jmenuje Rychnov u Jablonce nad Nisou a dokud jsem neviděla v televizi pořad o jazzmenovi Jiřím Stivínovi, který se zde „nedávno“ znovu ženil, na Rychnov bych si ani nevzdychla! Ale ta vila, kde se nostalgicky ženil, mi nedala spát. Dnes v ní sídlí městská knihovna, ale bývaly časy, kdy zde žili Stivínovi s malým Jiřím a na to se zřejmě nezapomíná. A tak se zde Jiří, když poněkud povyrostl, podruhé oženil.

Fotky z této slávy visely v té době kdy jsem shlédla onen dokument dokonce na umělcově webu v jeho osobní fotogalerii. Nyní však jsou fuč, ale to nevadí, můžete mi věřit. A poslyšte, možná je to zrovna tenhle dokument, který dokonce jiří Stivín sám v roce 2007 natočil, ó ano, jsem si jista, Máma a já / 2007, je to on, HURÁ! a je volně dostupný na webu ČT.. počkejte.. co se zde o něm říká:

Herečka Eva Svobodová by se v roce 2007 dožila 100 let. Její syn, hudebník Jiří Stivín slaví v témže roce 65 let. Dokument připomíná pestrý život obou kulturních osobností. Jiří Stivín mapuje herecký život své matky prostřednictvím obrazových, slovních a hudebních komentářů, kde nabízí ukázky z její divadlení, filmové, televizní i rozhlasové činnosti. Obrazové i zvukové záběry ze soukromého života Evy Svobodové v konfrontaci s jejím hereckým světem zároveň dají nahlédnout do uměleckého života i soukromí druhého jubilanta, Jiřího Stivína, který se na dokumentu podílí nejen jako účastník, ale rovněž jako jeho tvůrce.

Tak se mrkněte a zkontrolujete to, já nyní mám ještě nějakou neodkladnou práci. Dík. No a ten domeček, tu vilu, vám nyní představím. Požádala jsem totiž paní knihovnici Renatu Chloubovou z Rychnova, z Květinové ulice 498, o několik slov o té krásné vile a fotografií. A ona vyhověla. Tak prosím, kochejte se detaily, je to tam ještě trochu postaru, a čtěte:

Budova byla postavena v letech 1912-1914 Karlem Maschkem, exportérem se sklem a bižuterií a majitelem Spolkového domu v Rychnově u Jablonce nad Nisou. V suterénu budovy byly dílny s velkými okny pro dostatečné osvětlení. Přízemí budovy a celá chodba byly koncipovány jako reprezentační a pracovní prostory majitele. Chodba je celá vyložena lakovaným dřevem včetně důmyslných úschovných prostor. Klenutý strop je zdoben freskami. Do vnitřních oken podél mohutného dubového schodiště jsou zasazeny vitráže. V prvním patře byly obytné místnosti. Půdní prostor je veliký, ale nesvědčí o tom, že by byl využíván.

V domě je zachovalý kachlový krb, dále dva krby zdobené sádrovými reliéfy s fládrovaným nátěrem. Na několika místech v domě (včetně sklepů) jsou části se zajímavými oblouky a jiným zdobením včetně štuků. Zachovalo se jediné původní svítidlo na chodbě v prvním patře.

Původní lampa!!

Budova byla do konce války v roce 1945 v rukou svého majitele. Karl Maschke byl nucen opustit svůj dům v rámci odsunu Němců a o jeho dalších osudech se nepodařilo nic zjistit.

Do poválečného Rychnova přichází pan Jiří Stivín, který obnovuje v naprosto zdevastované továrně bývalého fabrikanta Haasise výrobu vysokofrekvenčních generátorů a kalicích strojů. Závod byl zařazen pod TOS (Továrny obráběcích strojů) Čelákovice. Stivínovi se nastěhovali do vily pana Maschkeho a bydleli zde do roku 1950.

Poté začíná přestavba vily na zdravotní středisko. Sídlil zde obvodní lékař, zubař a později i dětský lékař.  Jako zdravotní středisko sloužila vila do r. 1987.

V roce 1987 byla do přízemí vily nastěhována knihovna a je v ní doposavad. V patře se místnosti příležitostně pronajímaly. V současné době zde působí pobočka Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou a Taneční studio Magdaléna.

A to je vše. Více fotografií naleznete na rajčeti.

Ještě jednou děkuji paní Renatě Chloubové za fotografie a text.