Čer 062011

americký pop-art

Pop-art neboli popular art znamená česky masové umění a je to umělecký směr, který se se prvně objevil zhruba v polovině 50. let a dominoval v letech 60.. Pop-art byl ovlivněn populární hudbou a komerčním uměním. Poznáme ho jednoduše, obrazy popartu přejímají motivy z předmětů denní potřeby, inspirují se velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy (fotografie, film, reklama a komiksy). Výtvarný styl je jednoduchý, srozumitelný, lapidární, „reklamní“, barevné plochy se nezabývají světlem a stínem, hodně se čaruje ve stylu reklamní grafiky i s písmem. Malíři rádi používají velké formáty a  barvy buď šokantně zářivé nebo naopak obraz působí jednotně svým mdlým zabarvením. Oblíbená je grafická technika sítotisku, umožňující vytvořit několik rovnocenných číslovaných „kopií“. Psala jsem tuhle jinde o malíři jménem Robert Indiana. Patří také do téhle škatulky, ale možná, neznáte-li ani jednoho z nich, jistě vás již na vaší cestě potkalo jméno Andy Warhol.

Detail z obrazu Alexe Katze:  Round Hill  / 1977

Hmm, nevybrala si zrovna lehkou četbu .. čte tragédie Williama Shakespeara Troilus a Cressida / Pelikan Shakespeare paperback

/files/pelikan.jpg

Obrazy AK jsou obvykle velkoformátové, v poměru 1:1, maluje-li figury, pak si vybírá osoby z vyšších společenských vrstev a znázorňuje, jak tráví v nečinnosti svůj volný čas, jak se nudí.  Rád ale také maluje obrazy bez jejich přítomnosti. Velmi jednoduché, působící svými velkými barevnými plochami a chladnou neokázalou dokonalostí, odstupem od tématu. Ten odstup bez emocí, jistou lhostejnost, ovšem zachovává i u své figurální tvorby.

Beach Stop / 2001

Blueberry Field / 1968

Zde vidíte, že se jedná o sítotisk, snad 44 ze 100

self_1.jpeg

Alex Katz (* 24. července 1927) ještě žije, je americkým výtvarníkem figurativní malby, sochařem a grafikem ve stylu pop-art.
jeho životopis

Žlutý dům / Yellow House / 1982

a Žlutý dům od Vincenta van Gogha / 1888

Ano, obrazy Katze působí velmi ploše, u motivu kde absentují lidé, mnohdy až dětsky prostě, ale v celkovém pohledu na jeho obrazy vnímáme jistou rafinovanost, záměrnost a popartovou jednotu.

Kolekce obrazů Alexe Katze

One Response to “Alex Katz: Round Hill 1977”

1. [...] jaře zapomněla, když Katz vystavoval ve Vídni. Chtěli jsme tam původně jet společně.  O AK jsem psala na svém knihovnickém blogu, ale přenosem z bloguje.cz se bohužel ztratily obrázk…, ale teď je máme [...]