Kvě 292011

video s Markétou Baňkovou a její Strakou v říši entropie

Markéta Baňková je krásná mladá ženská a jistě by v mnoha případech neměla zapotřebí psát populárně naučnou knihu o zákonech přírody, kterým obvykle nerozumíme a máváme nad nimi rukou.  Ale ona takovou knihu napsala a dokonce se stala hitem – získala letošní LITERU za Objev roku. Hle! Možná by stálo zato do ní nahlédnout a třeba si ji přečíst. Je to dílo svěží, neokoukané, dobrodružné a zvířata v něm luští se vší vervou záhady existence a fungování světa. A berou si na paškál i lidi. Knihu může zkusit každý a uvidí se. Bude to třeba také takový pokus. Já zatím jen nahlédla a sebral mi ji náš mecenáš. Tak jsem zvědava, co on na ni. A co vy? Zatím se můžete podívat na video s autorkou Markétou Baňkovou

Nahlédnětě i na další videa v sekci LiStOVáNí. Vždy je důvod se sem vrátit, máte-li rádi literaturu.

Hmm, a ještě se zeptám: Víte co je to entropie? Já význam toho cizího slova totiž neznala, tak jsem se nechala poučit.

Entropie - jedná o jednu z nejnáročnějších fyzikálních veličin z hlediska pochopení jejího obsahu. Navíc se jedná o velice zajímavou veličinu, obecnějšího charakteru, kterou lze popisovat i jiné zákonitosti přírody, vesmíru a lidského snažení.

V populárních výkladech se často vyskytuje přiblížení entropie jako veličiny udávající „míru neuspořádanosti“ zkoumaného systému. Vhodnější je intuitivní představa entropie jako míry neurčitosti systému.

Entropie. Tedy nulová entropie, stav rovnováhy – je konečný stav věcí s nulovou energetickou náročností, k němuž směřuje i vesmír.

Míra entropie = míra chaosu v systému.

Praktický příklad:

/files/pracovnistulsnizkouent.gif

/files/pracovnistulsvysokouent.gif

A příklad z knihovnické praxe:

Knihovna, ve které jsou knihy pěkně uspořádané v jednotlivých regálech podle autorů a typu literatury, je nízko-entropická knihovna. V knihovně bez systému, kde nemohu najít žádanou publikaci, strávím spoustu času a ohrožuji tím navíc svou nervovou soustavu. Takovou knihovnu lze klasifikovat jako vysoce-entropickou.

A nyní už konečně to video s Markétou Baňkovou :)