Dub 212011

ředilel NK Böhm včera představil veřejnosti plány na oživení této budovy.

Klementinum… co s ním? Historický komplex má svou hodnotu, ale tak nějak jsme byli na rozpacích co s ním… tedy s jeho využitím pro účely Národní knihovny. Bývalá státní technická knihovna odešla do nového, Kaplického amorfní houba se nám za ta léta (vyhrála konkurz v roce 2007) díky nezájmu a tak nějak všeobecné rezignaci, a co si budeme říkat, také nevůli tomuto nezvyklému objektu dát zelenou, vytratila z mysli.  Není snadné se do něho zamilovat, možná snadnější by bylo si na něho pouze zvyknout. Ale co já vím… podivné věci se dnes dějí ve jménu kultury! Konceptuální umění, vycpané velryby a vysušené mrtvoly letí a prodávají se za miliony a za Kaplického blog už nikdo razantně nebojuje. Vyšuměl… že by neměl tam výrazné charisma jako vycpaný žralok? Ne, je to tím, že naši mocní nejsou dost sexy. A nejsou naladěni na experimenty. Jsou naladěni na úplně něco jiného, co si budeme říkat, vidíme ty vývrtky v zájmu nikoli veřejném.

Do NK jsem jeden rok jezdíla na rekvalifikaci a pamatuji se nejvíce na bizarní prostředí bufetu a jeho neméně bizarní návštěvníky. A pak Rajská zahrada.A nesnadně se mi dodává, ještě ty různé podivné kouty s nepořádkem. Jinak mě to zvláštní prostředí, kde se tak divně kloubila historie s účelností, vůbec emocionálně nenadchlo. Nešlo mi to dohromady. Také jsem se tam nikdy necítila ve své kůži jako návštěvník  a ani jako potencionální uživatel. Bylo mi tam nějak úzko a měla jsem respekt. A takový pocit jako Kafkův zeměměřič na Zámku. Safra, mám nebo nemám pravdu… přesvědčte mě o opaku. Subjektivní pocit je mi však nade vše.

Tak prý se to změní, říká nový šéf naší literární kapličky, Tomáš Böhm, který se své funkce ujal před 100 dny. A teď vážně:

Národní knihovna v čele s ředitelem Tomášem Böhmem včera představila plán pětileté strategie, který má knihovnu proměnit v otevřenou, digitalizovanou instituci. Změnit se má ale především samotné Klementinum. Auta mají zmizet pod zem, asfalt nahradit dlažbou a do části budovy má mít přístup i veřejnost bez průkazky. Další plány počítají s vybudováním kavárny a knihkupectví.

Budova má být rozdělena do několika pásem, která umožní volnější pohyb veřejnosti. Po úpravách fasád i Révového nádvoří přijdou na řadu rekonstrukce v interiéru knihovny, předělají se prostory po Státní technické knihovně  Areál Klementina by se tím zklidnil a otevřel by se různým akcím pro veřejnost. Podle slov Böhma  vypíše Národní knihovna do konce dubna výběrové řízení na druhou etapu revitalizace Klementina a tendr na dostavbu depozitáře v Hostivaři. A také se mají vylepšit webové stránky knihovny.

Knihovna se více otevře veřejnosti

Klementinum se stane podle ředitele oázou klidu. Mělo by tam vyrůst hodně zeleně, v prostorách Národní knihovny by měla být stylová kavárna, galerijní, kongresové a školicí prostory. Národní knihovna by se měla co nejvíce otevřít veřejnosti, teď prý působí tak, že funguje spíš pro odborníky a veřejnost do ní nechce moc chodit. Pro odborníky by ale měly rovněž vyrůst nové prostory. Národní knihovna chce naplno využít i možnosti digitalizace. Uzavřela proto smlouvu s americkým Googlem, který naskenuje historický fond knihovny, v současné době se připravuje skoro čtvrt milionů titulů.

Zásadní slovo při plánování revitalizace Klementina by měla mít podle Böhma obnovená poradní skupina architektů a památkářů, kterou zrušil předchozí ředitel Pavel Hazuka. Poradní sbor pomáhá také s vypracováním nové strategie rozvoje knihovny do roku 2016. „Rozdělíme Klementinum do několika sekcí podle toho, jak budou přístupné veřejnosti, cílem je mít co nejotevřenější knihovnu,“ uvedl Böhm. Počítá se s tím, že by bylo přízemí zcela bez omezení přístupné.

Nový tendr koncem týdne

Klementinum NK by také ráda využila prostor uvolněný po Národní technické knihovně, která se odstěhovala do Dejvic. Konat se tam mají koncerty, výstavy a přednášky. Knihovna byla v minulosti kritizována za drahou rekonstrukci Klementina. Oprava budovy spolu s dostavbou hostivařských depozitářů měla stát zhruba tři miliardy korun. NK pod minulým vedením byla napadána i za netransparentnost strategií rozvoje knihovny.

Böhm krátce po svém nástupu do funkce na začátku tohoto roku zrušil tendr na dostavbu hostivařského depozitáře, považoval ho za drahý. Do konce týdne by měla Národní knihovna vypsat nový tendr, o 120 milionů korun levnější než ten předešlý.

*********

No a tak nějaký obrázek, který ale vůbec netuším zda je závazný … zkrátka poradní sbor bude muset za to pořádně vzít a oprostit se od přízemních představ, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Národ očekává zásadní změnu k lepšímu, a literární veřejnost chce být okouzlena lehkostí a espritem nového projektu! Již nikdy více staré Klementinum, tu podivnou nesourodou směs, kterou uvařila kdovíjaká kočička s kdovíjakým pejskem. Budova si potřebuje hlavně vydechnout a nabrat do svých útrob dech nový. Čistý, jasný, prostorný a přehledný. Toť nesnadné. Úkol ještě složitější než vystavět budovu novou. Proti tomu hračka …

Klementinum vizualizace autor: ČT24, zdroj: ČT24
ˆ Česká televize

Zdroj: http://www.ct24.cz/kultura/zajimavosti/121713-klementinum-se-ma-zmenit-v-oazu-klidu/

a vůbec podívejte se na stránky samé NK, co se říká tam! V NK vědí nejvíc! Nebo by alespoň měli.

A ještě zde na blogu o Klementinu: Klementinum je krásné a Teleportace v Klementinu