Dub 212011

Ponurý bytový komplex Kafka Castle

Katalánský architekt Ricardo Bofill postavil v městě Sant Pere De Ribes v Katalánsku jedinečný bytový komplex. Dům nazval Kafka Castle a dokončil jej v roce 1968. Stavba je poctou slavnému spisovateli. Je v něm 90 bytů, které tvoří prefabrikované kostky, které jsou na sobě ledabyle poskládány.

Architektovo studio Taller de Arquitectura, založené v roce 1963 se dostalo do obecného povědomí paradoxně svými barevnými, kreativními domy s nezvyklými názvy, Kafka Castle je jednou z nich, ale jak vidíte, vymyká se fazoně. Bytové domy tohoto architekta jsou velmi krásné a inspirace je většinou vyjádřena v názvu a vytušíte ji také sami, pokud máte dostatečně „nadíváno“ a můžete porovnávat.

La Muralla Roja

Bytový dům Kafka Castle tvoří malé samostatné moduly. Jednotka v sobě vždy kombinuje koupelnu a ložnici s toaletou, nebo obývací kuchyň a jídelnu.

Každý takto sestavený byt je napojený na centrální schodišťovou věž. Netradiční apartmánový resort nabízí obyvatelům kromě bytů také bazén, saunu, bar a restaurace.

Kafka Castle

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/architekt-obdivuje-kafku-bytovy-komplex-zamek-postavil-na-jeho-pocest-1m0-/architektura.aspx?c=A110415_143651_architektura_web