Dub 132011

excelentní knihovnická akce

Zúčastnila jsem se jako divák soutěžní přehlídky knihovnických besed na téma Václav Čtvrtek OKNA (O KNihovnických Aktivitách). Letos jubiluje, to se k vám určitě doneslo. A tak se uspořádala (ne sama, že) v jičínské knihovně první česká přehlídka besed.

Jak to funguje. Vyprávěla mi Iveta Novotná, co kočíruje východočeské klubko knihovnic pracujících s dětmi, která tu přehlídku spolu s jičínskými připravila, že si mustr vzala z přehlídky slovenské prešovské, která má již malou tradici. Iveta jednou zvítězila, poté zasedala v porotě. A tak se nás tam letos sešlo s celého Česka dost a dost na dívání a také 8 knihovnic, 1 motýl Emanuel, 1 kytarista muž a několik plyšáků a pohádkových figurek.  Soutěžilo 8 besed a já jsem si užívala každou z nich. Na každou besedu byli přivedeni místní školáci a my tvořily publikum. Nezúčastněné publikum. Děti byly skvělé, ani na jedné besedě se nenudily a že seděly na pódiu jako herci jim na spontánnosti neubralo. Nápady knihovnic neznaly mezí. Líbily se mi bezvýhradně besedy dvě. Plzeňská o pirátu Kolískovi a novopacká o Kolotoči v Africe. Mám v plánu obě vyzkoušet, až se po 15. dubnu zveřejní jejich texty na internetu. Ale i z každé další besedy mám mnoho postřehů a inspirací. Asi si je uvědomím, až budu mít poruce příslušné texty. Obě tyto besedy bodovaly u poroty i diváků, ale vítěznou se stala úplně jiná. Beseda jemná, krásná, zálibná, tišší než ty ostatní, ale velmi kultivovaná, no a také veselá. Ne tak třeskutě. Ano, byla jsem ráda, že neunikla pozornosti poroty.

Neodjela jsem tak brzy a ráda si počkala na verdikt poroty i závěrečné povídání poroty s interprety. Do konce jsem to nezvládla, ale i tak to stálo zato. Porovnat vlastní pocity s vyjádřěními poroty.

Až dnes po práci jsem našla čas, abych stáhla a upravila fotky z Jičína. Zase ta šichta, 3 besedy, z toho jedna úplně nová. Literární kavárna. Zítra to vypukne a navzdory plánům se toho chopím sama. Budu se asi věnovat Letošní liteře a Balabánovi. Mám i CD s jeho přednesem povídek. Tak uvidíme. A je to poprvé, tak možná nikdo nepřijde. Nebo jo??? Zítra vrhnu fotky z Jičína na rajče a dám vědět! A