Dub 102011

Obytné podkroví  Vratislava Ebra – milovníka knih a jejich propagátora

ebr2

Ráda nahlížím skrze fotografie do soukromí lidí, které znám.. nebo lépe – které osobně neznám, ale jako bych jim byla nablízku. K takovým mým oblíbencům patří i Vratislav Ebr. Motá se kolem knih asi od narození a má je rád. A nenechává si to pro sebe a zkoumá též, jak je mají rádi i jiní. Díky!

ebr1

A líbí se mi interiéry, kde jsou lidé se svým teritoriem jakoby srostlí a nemění košili s každou módní vlnou. Tak je tomu i zde. Nahlédněme do podkrovního bytu Vráti (jak se mu říká) Ebra.

ebr3

Klidný podnájem ve vile se zahradou kousek od pražských Bohnic si našel poté, co mu ekonomická rozvaha velela neplatit drahé nájemné v centru Prahy. Měl jsem velký byt ve Vršovicích, ale zase mi zvedli nájem. Po téměř roční zkušenosti s bydlením v Čimicích změny nelituje. Výhled má do okolních zahrad a psací stroj si může v létě vynést i na terasu poskytující soukromí.

Do obydlí Vratislav vstupuje dvakrát zatočeným schodištěm. Vybílená chodba s klasickými – betonovými – schody a stupnicemi ze světlého dřeva  působí přívětivě. I díky oknům do zahrady. Byt tvoří jedna pracovna (přijímací salonek), druhá pracovna (ložnice) a mezi tím kuchyňka s jídelním stolem. To je celý, samozřejmě včetně koupelny a WC, podkrovní byt – archiv a knihovna – s okny do tří stran.

ebr4

Vlastně tady moc knih nemám. Jen ty nejvyužívanější (encyklopedie) a nejoblíbenější tituly, hlavně monografie. Mám ještě jednu půjčenou místnost kousek od Strossmayerova náměstí a tam mám knihy v regálech a v naplněných sto třiceti šesti krabicích od banánů. Knihy shromažďuji někdy od šedesátých let, konstatuje bývalý majitel Arbesova knihkupectví. Síť jeho obchodů, jistý čas rozrůstající se, byla pohlcena velkými knižními domy, ale zase tak má dnes náš hostitel čas pořádat vyhlášené autogramiády na Václavském náměstí.

Více textu i fotografií na Novinkách

A pro vás těšící se na obrazy: ještě prosím moment, nezapomněla jsem, bude jich tedy tím více, čím déle jste ochotni posečkat. zuzi