Bře 302011

kterou e-mailem nepošlete

/files/pka3a1cf1_strahov_3_.jpg

/files/pka3a1cf2_strahov_6_.jpg

V jedné z nejstarších českých knihoven, která sídlí v osm století starém premonstrátském klášteře na Strahově, vznikla rekordní interiérová fotografie Filosofického sálu této knihovny. Je složená z 2 947 fotografií a sestavil ji Jeffrey Martin ze společnosti 360cities. Na webu můžete snímek procházet do nejmenších detailů.

Filosofický sál strahovské knihovny

Téměř tři tisíce fotografií nasnímal čtyřiatřicetiletý Martin za asi pět dní. „To je výhoda focení v takto staré knihovně,“ pochlubil se Martin časopisu Wired. „Můj fotoaparát je ta nejméně hodnotná věc v místnosti.“ Poukazuje tak na nesmírnou cenu zde umístěných svazků. Jejich názvy si mimochodem na fotce můžete bez problémů přečíst. Fotografie také umožní detailnější studium nástropních maleb barokního malíře Franze Antona Maulbertsche, znázorňující duchovní vývoj lidstva.

Fotografie pořizoval kupopdivu běžnou zrcadlovkou Canon EOS 550D, upevněnou na robotickém stativu GigaPanBot. Podobným způsobem vznikají i další obrovská panoramata, kterými se server 360cities.net proslavil.

Snímání je jen první část celého procesu. následuje jednodenní korekce souborů a dalších 111 hodin spolklo počítačové lepení celého panoramatu. Dalších 20 hodin už musel Martin dodělat sám, strávil je opravami chybně slepených snímků či děr na podlaze.

A vzpomínáte, muzeum výtvarného umění  Kampa a googlovské virtuální prohlídky galeriemi? Po Kupkově obrazu Katedrála je to v krátké době další české umělecké dílo, které mohou návštěvníci obdivovat on-line v extrémně vysokém rozlišení.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/nejvetsi-fotka-na-svete-vznikla-v-ceske-klasterni-knihovne-podivejte-se-1a9-/tec_foto.asp?c=A110329_190638_tec_foto_pka