Bře 272011

držte si klobouky vážení jedeme s kopce!!

je to na spadnutí. Spolu s jarem se probudili z opatrnického období spánku i čeští nakladatelé a e-knihy nastupují cestu za čtenářem. Ne ty staré, bez autorských práv, ale ty nové. Zkrátka jinak to nejde a kdo zaspí, těžko bude chytat dech. V době internetu a snadné dostupnosti čehokoli odkudkoli bylo už načase, aby se i u nás spustila ta záležitost zdající se jinde již zcela obyčejnou, praktickou. Uvidíte za půl roku, v rámci propagace a zájmu o rozšíření prodeje tohoto fenoménu můžeme čekat i čtečky zdarma a třeba přechodně e-knihy za velmi dobrou cenu.  Zkrátka knihy v akci. nebo nějaké jiné bonusy, aby si čtenáři zvykli a ti váhající se chytili  na vějičku.

V květnu otevře svůj obchod s e-knihami největší internetový distributor knih firma KOSMAS a už to pojede na plný plyn. Cena e-knih se očekává na polovině knih papírových a konkurenční vztah mezi nakladateli určitě sehraje svou roli v dalším snižování cen. Ale bude se také stahovat načerno, stejně jako se stahuje hudba. Snad i tenhle aspekt podnítí větší zájem o knihy u mladých fanoušků všeho nového a neotřelého. Půjde to rychle.

V nabídce českých e-knih je zatím necelá tisícovka titulů a během předchozích 3 měsíců se prodalo několik tisíc e-knih, které si zájemce stáhl do svého čtecího zařízení, jímž nemusí být jen čtečka od Amazone (cca 5000 Kč ), ale i moderní hračka a od firmy Apple -  iPad 2 – v prodeji u nás od 25.3. ( od cca 12.000 do téměř 20.000 korun. Ceny na zahraničních trzích začínají po přepočtu zhruba na 499 dolarech 8650 Kč). Rozdíl je v ceně … ale tablet od Apple není samozřejmě jen čtečkou a je podsvětlen, čtečka je jednoúčelové jednoúčelové zařízení, proto lehčí, tenčí a stejně  jako knihu ji musíte mít ve tmě osvětlenou. Se čtečkou je čtení v posteli příjemnější, protože se nemusíte také nijak namáhat s obracením listů, jde to „samo“ nebo skoro samo :) . A do čtečky se vejde třeba i tisíc knih, takže na dovolenou se nemusíte bát odjet  – s malým objemem i nízkou váhou. Konkurenční boj firem vyrábějících čtečky a podobná zařízení zuří, takřže vývoj jde neuvěřitelně rychle dopředu. Solární nabíjení, dlouhá výdrž čtecího zařízení a dobrá cena je nasnadě.

A konkrétně:

Mezi prvními e-knihami, které firma Kosmas nabídne, budou například knihy Emila Hakla, Miloše Urbana nebo Ludvíka Vaculíka. Z překladové literatury se pak čeští čtenáři dočkají třeba Johna Irvinga nebo Nicka Cavea. Kosmas má díky široké zákaznické základně – zhruba 250 tisíc zákazníků – konkurenční výhodu před ostatními.

S e-knihami ale již začal například i Fragment, Academia, Torst nebo Host, který v současné chvíli plánuje jako e-knihu vydat zbylé dva díly Larssonova bestselleru Milénium ( během prvních 3 týdnů prodeje si první díl e-Milénia kopupilo 71 čtenářů) nebo knihu Larse Keplera Hypnotizér. Pozadu nechtějí zůstat ani další nakladatelé. Prvního dubna nabídne několik desítek elektronických knih jedno z největších nakladatelství u nás, Euromedia Group, v polovině dubna pak chce přijít s 15 tituly i Argo. Mezi prvními e-knihami, které Euromedia Group vydá, budou například některé knihy Jiřího Šulce, Terezy Boučkové, Karla Čapka nebo Václava Klause. Argo pak formou e-knihy vydá například Irvingovu Modlitbu za Owena Meanyho nebo Haklova Pravidla směšného chování. První opravdovou novinkou v podobě e-knihy pak bude knížka Miloše Urbana Boletus arcanus, dodává Marcela Turečková z Arga.

Takže … už máte svou čtečku??

Čtěte: Roční zkušenost čtenáře,  vlastníka čtečky

9 Responses to “Už máte svou čtečku?”

1. Máme!!..a proto jsou pro nás tyto zprávy potěšující :-) ) Majda ji dostala k *,aby nemusela otáčet stránky a ty tlusté bichle v ruce neudrží (to její Stmívání a spol.-to jsou pěkné špalky) … takže já tento vynález vítám… ale knihovnu rušit nehodlám. Klasika je klasika ;-)
    (Kindle na Amazonu vyšel na necelé 3tisíce a byl tu v luxuxním balení za 4dny!!).

2. To mě těší, WlčiceTak to je dobrá zpráva! Za 3000! Tak už to šlo dolů … syn kamaráda ji měl ze stejného zdroje před nějakými měsíci za 5000! Chtěla bych jedno do knihovny, ale to si budu muste počkat až na ty zadarmo, v hlasování 3 knihovnic o jednu čtečjz jsem pohořela, ale třeba najdu sponzora :) . Hmm :)

3. za 3 týdny nakoupilo 71 čtenářů, tak to je slušný výkon na celou ČR!
    Esli on to nebude náhodou bezceler. :)

ostatně, zrovna nedávno proběhlo ocenění audiokniha roka 2010 – http://www.audioknihy.net…id/542/

4. TS,No, nesměj se. Nějak se začít musí… ten chlapík co se na přednášce v Pardubicích tak neustále mazlil se svým tabletem Apple ho vyhrál v soutěži, kdybys věděl o nějaké souteži o čtečku, ozvi se. 3000 není moc, ale mít je volné!

5. jo a místo čtečky bych radši zvolil sympatickou předčítačku :)

6. kdybys věděla o nějaké soutěži o volnou předčítačku, ozvi se :) ) Možná že po výhře bych se s ní i mazlil, podobně jako ten chlapík s Apple. :)

7. Dívala jsem se na ty tvé odkazy: Stáhni si erotiku zdarma, hmm, máš po ránu dobře našlápnuto!!

8. já jen, že Milenec lady Chatterleyové ti taky nevydrží věčně. Nebo ano?

9. Teď js´ mě dostal na obrazně na lopatky. Rozesmáls mě, ale já dnes roupy nemám, ořezávám stromy a to chce mé plné soustředění.