Úno 272011

další porce obrazů náruživých čtenářek, jednoho knihovníka, několika mužů, z toho dvou mnichů

Čtenářka / Romeo (blackreligiousart)

Čtenář / A. Canella

Čtenářka románu / Vincent van Gogh

Čtenářka / Federico Zandomeneghi

Čtenářka / ? 1877

Čtenářka / Mary Stevenson Cassatt

a nyní zajímavá dvojice čtenářů autorů s podobným jménem Manet / 1832-1883  a Monet / 1840-1926

Édouard Manet / Čtenář

Claude Monet / Čtenář  1873-1874

A ještě jeden  Édouard Manet / Stéphane Mallarmé – byl francouzský básník a esejista. Bývá řazen mezi prokleté básníky a považován za nejvýraznějšího představitele symbolismu.

Čtenářka / Claude Monet / 1872

Čtenářka (aka Seated Young Woman) 1887 / Pierre Auguste Renoir

Dětská četba / Frederic Leighton

Maid with Golden Hair / Frederic Leighton 1895

Čtenářka / Benson Frank W.,  1910

Benson F. W. 1862-1951 je známý americký impresionista, známé jsou jeho grafiky vodních ptáků

Čtenář / Ghassan Kanafani (izraelský umělec)

Čtoucí žena na pláži / Max Beckman

Max Carl Friedrich Beckmann 1884 Lipsko – 1950 New York) byl německý malíř, grafik, sochař a spisovatel. Bývá řazen mezi expresionisty, on sám však během svého života toto označení odmítal.  Nacisté jeho tvorbu zařadili mezi zdegenerované umění (entartete Kunst). Beckmann žil nejprve v exilu v Amsterdamu, po válce se usadil v New Yorku.

Knižní ilustrace z 15. století – mniši čtou kodexy – zde vidíte, jak vypadala  středověká knihovna myslím před vynálezem knihtisku. Vlastnit knihu byla výsada a majetek, vždyť vytvořit jednu knihu trvalo třeba i tři roky. Kdo vlastnil knihovnu o 30 svazcích, byl velmi bohatý člověk. Proto ty řetězy.

Velký čtenář / Honest Schempp,  „Großer Leser, 1999, Tempera

portrét Kitty Packe / Sir William Beechey  / anglický malíř 1820

detail

Čtení v modrých šatech / Alexander Althea 1895

Tohle připomíná Váchala, ale není to Váchal. Je to BEARDSLEY, Aubrey / Matka a zárodek  „Mother a fetus“

BEARDSLEY, Aubrey 1872-1898 / anglický secesní malíř a ilustrátor, zemřel na tuberkulozu, kterou trpěl od dětství, pocházel z chudých poměrů, ale byl šikovný a v pravý čas zaujal pravé lidi. Třeba V roce 1893 se seznámil s Oscarem Wildem. Wilde viděl Beardsleyovy kresby, inspirované jeho divadelní hrou Salomé a požádal ho, aby ilustroval anglické vydání, které vyšlo v roce 1894. Později, 1895, byl kvůli tomuto přátelství propuštěn z práce v časopisu – výtvarný redaktor, OW byl v té době odsouzen za své homosexuální vztahy, jen perlička :)

Dvě grafiky /  Belinda del Pesco a její blog

Emil Filla / Čtenář Dostojevského

Emil Filla / ? předpokládám náruživá čtenářka

Zde parafráze na Fillu Čtenář Dostojevského od Bohuslava Doležala (současný malíř)

André Derain, 1880 - 1954, Francouzský malíř a ilustrátor

Arcimboldo / Knihovník

Giuseppe Arcimboldo byl italský malíř, který žil v 16. století. Byl jedním z malířů na dvoře Rudolfa II.
Vynalezl typ podobizny, skládající se z malovaných zvířat, květin, ovoce a předmětů komponovaných do podoby lidské hlavy. Některé obrazy jsou satirické portréty osobností od dvora, jiné jsou alegorické personifikace.

Summer Afternoon (Tea In The Garden), 1901 / Theo van Rysselberghe

Mary Cassat (1844–1926) / americká malířka. Značnou část svého života strávila ve Francii, kde se také nejprve seznámila s Edgarem Degasem a později vystavovala mezi impresionisty. Jejím nejčastějším uměleckým námětem byly ženy a děti.

Záhada.. na stole kofola ???, že by Lidovky??

David Bekker / Žena s knihou

Adrian Moreau (1843-1906)